loveSORU: Selamünaleyküm hocam geçenlerde bir soru sormuştum, cevap verdiniz Allah sizden razı olsun. Hocam bir iki sorum daha olacak size;
1- Ben 1,5 yıldır evliyim annem babamla beraber yaşıyorum. Bir miktar param var, eşimde ailemle bazı sorunlar yaşadığından dolayı örneğin; banyo, kaynananın her sözünü yanlış anlama, üzerine alma vs. durumlarından dolayı ev yapmamızı çok istiyor. Ancak, elimdeki para ev yapmaya yetmediği için ben duruma biraz olumsuz bakıyorum, ayrıca anne babamdan da ayrılmaya gönlüm el vermiyor. Bu durumda ne yapmalıyım.
2- Hocam sizin evlilik ve aile üzerine sohbetlerinizi takip ediyorum. Dolayısıyla eşimi çok seviyorum; ona Hz. Hatice nazarıyla bakıyorum kördüğümüm diyorum, onsuz nefesim çıkmıyor. Bana hep yakın olmasını istiyorum ve bekliyorum ancak tam olarak karşılık alamıyorum, alamayınca da sinirleniyorum, sitem ediyorum. Oda, ben buyum, diyor ben yaptığımı zannediyorum ama sana yetmiyor, diyor. Hocam burada ben mi hata yapıyorum yoksa eşim mi nasıl hareket edeyim.
3- Evli bir bayanın anne babasının evinde, 15 gün kadar kalması olayına nasıl bakıyorsunuz, aynı ilçede 6 km uzaklıktaki baba evinde? Ben bu durumu kaldıramıyorum. Annesinin her defasında “kızımı götüreceğim konak kalsın, her hafta götüreceğim” diyerek sözde espri yapması, benim kaynanamdan nefret etmeme yol açıyor ve sonunda da gelip benim anne babamı ikna edip 15 günlüğüne götürdüler ve ben dünyası yıkılmış bir adama döndüm, eşimi görmeyince dünyam yıkılıyor. Gittiği günden itibaren diyebilirim ki gittiğine pişman ettim burnundan getirdim. Bir daha bu kadar uzun gitmeyeceksin, dedim bundan böyle en fazla 2 gün kalabilirisin, dedim. Hocam eşimle tartışmam 2 ve 3. sorularımda beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Üzülüyorum, bana ne tavsiye edersiniz, çarem nerede? Vesselam…
CEVAP: Selamünaleyküm.
Evliliği sakın bir şirkete benzetmeyesin, evlilik dünya hayatının en çetrefilli işlerindendir. Hesapla, kitapla evlilik olmaz. Evlilik sabırla ve idareyle olur. O kadar sevdiğin eşini idare etmesini de bileceksin. Madem eşini seviyorsun biraz taviz ver ama bu taviz on beş gün başını alıp gitmesi olarak gerçekleşmesin. Esasen erkek ne kadar izin veriyorsa o kadar kalmalı kadın. Aynı il sınırları içinde iki veya üç gün normaldir. Fakat eşinin ayrı bir ev istemesi Allah’ın ona verdiği bir haktır, bunu da sen kısma.
Bir de şunu bil ki, kırk kere evlensen önüne çıkacak sonuç üç aşağı beş yukarı böyledir, bilesin. Biraz idare et, biraz diş göster, biraz sabret, biraz görme, biraz duyma… İşte mutluluk! 

Comments are closed