ekmekSORU: 

  1. Bazı kişiler, evleneceğimiz kişiyi hiçbir şekilde seçemediğimizi, Allah’ın bu konuya bütünüyle müdahale ettiğini ve irademizin bu konuda hiçbir öneminin olmadığını söylüyor. Yani daha biz doğmadan, Allah bize birini yazmış ve ne yaparsak yapalım onun dışında birisi olamazmış. Evlilikle ilgili acele etmeden dua edip beklememizi söyleyen hocalar da var, hangisi doğru?
  2. Eğer değiştirmek mümkün değilse ve kısmetin dışına çıkılamıyorsa, bu konuda dua etmek neden gerekli? Bu konuyla ilgili duyduklarımdan yola çıkarak birden fazla kişinin kısmetimizde olabileceğini, Allah’ın hayırlı olanı kolaylaştırıp, hayırsız olanda ise birçok zorluk çıkarıp bizi vazgeçmeye yönlendirdiği sonucunu çıkardım ama ne kadar doğru bilmiyorum.
  3. Karşımıza bir talibimiz çıktığında nasıl bir tavrımız olmalı?
  4. Kısmetse zaten olur diye zamana mı bırakalım?
  5. Son olarak, eğer bu işlerde ufak tefek bir sürü sorun çıkıyorsa hayırsız olduğunu düşünüp o kişiyi hayatımızdan çıkarmak mı doğru olur yoksa aynı kişide ısrar edip sabretmek mi?

CEVAP: Bocalamaya gerek yoktur. Evliliği yediğimiz rızka da benzetebilirsiniz. Rızık da evlilik kadar önceden yazılmıştır. Biz onu temin etmek için nasıl mücadele ediyorsak evlilik için de aynısını yapıyoruz/yapmalıyız. Felsefesi ile vakit geçirmek gereksizdir. Ekmeğinize benzetin evliliği ve gerekeni yapın. Ekmeği fırında seyretmekle karnınız doyuyorsa önünüze çıkan kısmetleri de seyredin ve bekleyin. 

Comments are closed