dua (1)SORU: Selamünaleyküm hocam. Ben 25 yaşında bir bayanım. Evlilik konusunda istememe rağmen bazı şeyler yolunda gitmiyor, çok karasız kalıyorum. Şu an öyle bir durum söz konusu, karşı taraf 1 aydır cevap beklemekte ben ise ne evet nede hayır diyemiyorum. Karşımdaki insan, çevre tarafından onaylanan, dininden ve ahlakından hoşnut olunan birisidir. 3 kez görüşme yaptık. Benim kanaatimde bu yönde; olumlu yönleri oldukça fazla fakat kalbimi dehşet bir korku kaplamakta, ne diyeceğimi bilememekteyim.

Bazı yerlere başvurdum: büyü olduğunu, bir cinin âşık olduğunu, bu yönde bana olumsuz düşünceler telkin edilebileceğini söylediler. Allah-u âlem diyorum, ne yapacağımı bilemiyorum hocam istiharede yaptım fakat kalbim çok daralıyor. Önceden de böyle durumlar oldu bende. Bazısını kestirip atmak kolay oldu fakat bunda kalakaldım. Böyle Kur’an okuduğum zaman rahatlama oluyor, aradan bir süre geçince tekrar başlıyor. Bu korku, göğsün daralması… bilemiyorum artık nasip mi değildir, kendimi mi zorluyorum. Bana ne tavsiye edersiniz hocam?
CEVAP:  Selamünaleyküm. Yanlış düşünüyorsunuz. ‘Evlenememiş’ denecek yaşta değilsiniz. Siz kendi kendinize biçtiğiniz vakitten ötürü darlık çekiyorsunuz. Hayatın neresinde ne ile karşılaşacağımıza bir karar veremeyiz. Sabırlı olmanız gerekir. Boş vakit bırakmayın kendinize. Okuyun, yazın, şiir yazın. İbadetlerinizi ihmal etmeyin, nafile namazlar kılın. Ayda bir kere hatim indirecek şekilde Kur’an okuyun. Göreceksiniz ki, rahat bir hayatı gereksiz yere sıkıntıya sevk ettiğinizi anlamış olacaksınız. Allah kalbinize huzur versin. 

Comments are closed