SORU: Hocam sizin evlilik görüşmesi evresi ile ilgili hemen hemen tüm videolarınızı defalarca kez izledim, ezberledim hatta. Geçen hafta tam da olması gerektiği gibi bir evlilik görüşmesi yaptım. İslam ahlakı ve dini hassasiyetler noktasında sorduğum sorulara tam da duymak istediğim cevaplar aldım. Görüşmeden evvel babam ailelerini ve görüşeceğim beyi araştırmış güzel geri dönüşler almıştı. Ben yirmi dört yaşında atama bekleyen bir diyetisyenim o da otuz yaşında ve doktor. Fiziki olarak çok da etkileyici biri değil maalesef.

Gerçekten evleneceğimiz insanı görür görmez böyle derinden etkilenip tamam işte evleneceğim insan bu hissi oluşması şart mı? Yani sonrasında oluşmaz mı bu his? Nikâhta keramet vardır, kalpleri birbirine ısındıran Allah’tır da deyip bu kısma çok önem vermemek ileride boşanma sebebi sayılır mı? Sonra pişman olmaktan çok korkuyorum. Ama dedelerimiz ninelerimiz evlendiğinde kim bu kadar önem verdi ki bu elektrik olayına? Bilmiyorum belki de kendimi kandırıyorum.

Ne kendime ne de karşı tarafa zulmetmek istemiyorum. Ne yapmam lazım bu saatten sonra?

CEVAP: Şunu yapın:

Bu tereddüdünüz gitgide artıyor ve sevginizde ilerleme olmuyorsa siz, ileride oluşur demeyin ve görüşmeleri bitirin. Dedelerimizin yaşadığı bir hayat yaşamıyoruz biz. Evlilik insanlık tarihinin en riskli dönemlerinden geçiyor. Allah Teâlâ akıbetimizi hayretsin. Ağır bir risk almamalısınız.

 

 

Nureddin YILDIZ

Facebook

Twitter

Instagram

YouTube

Kaynak: Fetva Meclisi

Categories:

Comments are closed