evlenemiyorumSORU: Selamünaleyküm hocam. Ben, 36 yaşında bir doktorum. Şimdiye kadar karşıma evlenme niyetiyle çıkanlar oldu ancak 1. veya 2. görüşme sonrasında, “ben sana layık değilim” diyerek genelde karşı taraftan ret cevabı geldi. Etrafımdakiler güzel olduğumu söylüyor; kilom ve boyum normal. Mütevazıyım da.
10 yıl boyunca benimle evlenmeye çalışan akrabam ile de evlilik yoluna girer girmez iş bozuldu. Duada yetersiz olduğum kesin ancak çok fazla anne duası alıyorum. Bana tavsiyelerinize ve dualarınıza muhtacım.
CEVAP: Aleykümselam. Evlenmek onca önemine binaen hayatımızın olmazsa olmazı değildir. Kimin ne zaman ve kiminle evleneceği bizim için meçhuldür. Buna göre siz ölümcül bir hastalığa yakalanmış biri gibi değilsiniz.
Bir başka mesele de evlenmiş olmak huzurun teminatı da değildir. Evli olduğu hâlde bekarlara imrenen ve boşanmak için her şeyi feda edenleri de düşünmek gerekir. Neyin kime hayır olduğunu bilemeyiz. Mevcut durumu en iyi şekilde yaşamak için gayret edelim. Yarın iyi bir evlilik günü olabilir. Evlenmemiş olmak en iyi hâlimiz olabilir. Allah’a emanet olun. 

Comments are closed