10276985_687107041385048_6280873422876306756_nSORU: Selamünaleyküm hocam. Hocam, eşimin davaya hizmette hızımı yavaşlattığını düşünüyorum. Yaz mevsimi hariç, her hafta perşembe akşamı vakıf sohbetine, pazar sabahı (hanım uyurken) hadis sohbetine gidiyorum. Bunun yanında cuma sabahları namazdan sonra evimde internet üzerinden kuzenimle ders (hanım uyurken) yapıyoruz. Haftanın 6 günü de 08.00-18.00 arası çalışıyorum. Pazar öğleden sonralarımı mutlaka eşime ayırıyorum, hafta içi perşembe akşamı hariç, genellikle hanımla oluyorum. Ancak bu sürenin kendisine yetmediğinden şikâyetçi (çünkü kitap da okumam gerekiyor). Yeni bir derse katılmak istediğimi söylediğimde ‘onunla vakit geçirmemek için’ bu kadar hevesli olduğumu söyledi. Ayda bir kez kendisini dışarıda yemeğe çıkarmaya gayret ediyorum. Ara sıra sinemaya bile gidiyoruz, onca iğrenç görüntülere rağmen ancak hanım benimle mutlu olmadığını söyledi. Bunun gebeliğin getirdiği hormonal değişimle mi ilgisi var yoksa ben gerçekten ilgisiz bir koca mıyım? Eğer ilgisizsem de, nasıl koca koca şehitlerin izini takip edeceğim sorusu kafamı kemirip duruyor. ‘Herkes evine dönsün’ sloganımız ama Hasan el Benna evinde mi kurdu İhvan-ı Müslimin’i diye arada kalmış durumdayım. Tavsiyelerinizi/önerilerinizi bekliyorum.
CEVAP: Aleykümselam. Evliliği tam istediği gibi olan insan neredeyse yoktur. Varsa da bir isteği olmayacak basit insanlar içindir bu. Bu nedenle evlilik için söylenebilecek en güzel sözlerden biri şu hakikattir: EVLİLİK İRADE İLE DEĞİL, İDARE İLE SÜRER.
Sizin, davası olan bir mü’min olarak, eşinizin dolayısıyla evinizin beklentileri ile davanızın beklentileri arasında bir denge kurmanız gerekmektedir. En azından evlenmeden önce bunu düşünmeniz gerekirdi. O zaman düşünemedi iseniz şimdi, zararın neresinden dönerseniz kâr olacağını hesap ederek iş yapmanız, söz söylemeniz gerekir. Kimse aradığını bulmuyor. Bulduğunu idare edebilenler iyi durumda olmuş oluyorlar.
Kadınları idare edememek bir hatadır. Bu hatayı işlemeye hakkınız yoktur. Bilhassa, hamile bir kadının zafiyetlerini tahmin etmelisiniz. Bu döneminde onu idare edememek, dava adamı olmakla telafi edilemez bir hatadır. Hem sabırlı olacaksınız hem de taktik gütmesini bileceksiniz. Konuşun onunla, istişare edin, boşalmasını sağlayın. Gerekiyorsa bağırsın, siz dinleyin. Bir süre onu gezdirin. İstekleri olup olmadığını sorun ara sıra. İstişare ile rahatlamasını sağlayın ama yılmayın. İmtihan sadece bir derse gitmek değildir. Aileden büyük imtihan olmaz.
Netice olarak diyebilirim ki, eşiniz haklı değil belki ama siz yanlış yapıyorsunuz, yersiz beklenti içindesiniz. Allah’a emanet olun. 

Comments are closed