Müslüman-Kadın-ve-AşkSORU:Selamünaleyküm hocam. Ben 4 yıllık evliyim. Eşim din görevlisi, görücü usulüyle tanıştık. Eşim 27 yaşında, bense 23 yaşındayım. Eşim, bekarken hiç bir kıza bakmamış konuşmamış benimle tanıştığında bile çok içine kapanıktı. Beni sevdiğinden eminim ama evliliğimizin ilk gününden beri soğukluk sorunu var. Ne yaptıysam bu sorunu aşamıyorum, bu durum aramızda kavgalara yol açıyor. Eşim bunu sorun olarak kabul etmiyor, bu yüzden yardım almakta istemiyor. 2 yaşında bir oğlum var, bizim sorunlarımızdan o da etkileniyor. Eşim hep bir bahane üretiyor üniversite okuduğu için “kafam dolu, ondan” diyor, bazen haftalarca ben istemesem o istemiyor hocam, ne yapabilirim? Allah rızası için yardımcı olun! Eşimi çok seviyorum, bunun evliliğimizi bitirmesinden korkuyorum çünkü her kadın sevdiği adam tarafından istenmek ister…
CEVAP:Selamünaleyküm.
Kısa vadede çözülebilecek bir sorun içinde değilsiniz. Uzun vadedeki çözümde de baş aktör siz olacaksınız. En iyi yardımı siz kendinize yaparsınız, kimsenin size ciddi bir yardımı olmaz esasen.
– Kendinizi atılmış gibi görmeyin. Eşinizin genelde bir cinsellik ihtiyacı eksikliği var gibi anlaşılıyor. Bu da sizin için bir nimettir aslında. Sizi beğenmediği için böyle yapıyor olsa idi bir başkası ile uğraşmak durumunda olacaktınız, sorununuzun çözüm de ona göre zor olacaktı.
– Bu konuyu sürekli irdeleyerek yara hâline getirmemelisiniz. Bir zaman için mesela üç beş aylığına bu konuyu hiç gündem yapmayın. Büyük ihtimalle o sizi itecek duruma gelecektir. Siz irdeledikçe o kaçıyor.
– Eşinizin sevdiği renkleri, sevdiği yemekleri, sevdiği şakaları, beraber olmak istediği akrabalarını tespit edin. Ona onlarla yaklaşın. Mesela gri renkten hoşlanıyorsa siz gri giyinin. Dayısını seviyorsa dayısını ziyaret etmeyi isteyin. Dayısının hanımı ile irtibatınızı geliştirin.
– Bu hususu bilenlerin sayısı çoğalmasın. Kimseye anlatmamalısınız. Hem insanların size doğru dürüst bir faydası olmayacak hem de sizde kökleşen bir hastalığa dönecektir bu durum.
– En önemli göreviniz de şu olsun:
Eşinizin uyku derinliği takvimini tespit edin. Yani uykuya en çok ne zaman dalıyor ne zaman hafif duruyor. Mesela bazı insanların yatağa girdiği anda uykusu hemen derinleşir kiminin de ilerleyen saatlerde uykusu derinleşir. Uykusunun en hafif olduğu hangi zaman dilimi ise o zamanda kendinizi ona sunun. Bu sunmayı da kabaca yapmayın. Kedinin süt tenceresinin etrafındaki durumu gibi bir durum size örnek olabilir.
– Ve dua edin. Çok çok dualar edin. Şeytan sizden de ondan da uzak kalmaz başka türlü. Allah’a emanet olun.

Comments are closed