melacholySORU: Selamünaleyküm hocam. 25 yaşındayım, 5 ay önce evlendim. Öncesinde kafama göre birini bulamadığım için evlenmeyi düşünmemeye başlamıştım. Fakat, eşimle tanışınca onun tam benim istediğim gibi biri olduğunu düşünerek evlenmeyi kabul ettim.

Nişanlılık sürecini Rabbimin hoşnut olmayacağı bir şey yapmaktan korkarak, tertemiz bir evliliğe imza atma duasıyla elhamdülillah tamamladık. Fakat, evlendikten sonra eşimin hayalimdekinden çok daha farklı bir insan olduğunu gördüm. Cemaatle namaz kılmıyor, yalan söylüyor, evde sürekli bilgisayar başında.

Evimin Darü’l Erkam gibi olmasını isterken böyle olması canımı sıkıyor. Çok bunaldım, böyle bir evlilik hayal etmedim ben. Dualarım böyle değildi. Acele mi ediyorum, ne yapmam lazım? Evliliğimi Rabbimin razı olacağı şekle nasıl çevirebilirim? Tek ümidim çocuk ama Rabbim henüz nasip etmedi onu da.
CEVAP: Aleykümselam. Mü’min olmayan veya alenen haramlar işleyen ya da size açık zulümler yapan bir eşiniz varsa ayrılmanın yollarına girebilirsiniz. Bunun dışındaki bir durum için ise sabretmelisiniz. Aceleci kararlar ileride sizi üzer. Sabırlı olmaya çalışın, her şeye rağmen eşinizle aranızdaki mesafe derinleşmesin. Tatlı diliniz, güzel davranışlarınız, alttan almanız size Darulerkam’ı getirecektir inşaallah. 

Comments are closed