38
Tarih: 1 Kasım 1928
Yer: Türkiye Cumhuriyeti
Olay: Harf İnkılâbı

 
Neden: Osmanlıcanın zor olması, Arap harflerinin bize uymaması, okur-yazar oranını arttırmak ve Latin Alfabesi’ni kullanarak Avrupa ile yarışmak…

 
İnkılâptan Sonra: Okur-yazar oranının %1’e düşmesi, Arapça ve Osmanlıca kitapların imhası ve âlimlerin bir takım cahiller tarafından idamı…

 
Peki, bu inkılâbın nedeni okur-yazar oranını arttırmaksa nasıl bu oran %1’e düşüyor? Bu inkılap ne için yapıldı? Tarihte hiçbir devlet, milletini böyle bir çıkmaz sokağa sokmamıştır.

 
“Modern zamanda (20.yy) iki önemli harf inkılabı olmuştur. Birisi; İslam’ın güçlü temsilcisi Türkiye’de, diğeri; Yahudi medeniyeti İsrail’de… İsrail Devleti, Yahudilerin büyük bir çoğunluğunun Latin Alfabesi kullanmasına rağmen, iki bin yıl önce kullandığı İbrani Alfabesi’ne geri döndü. Bizim inkılâbını yaptığımız ‘Latin’ harflerini bırakıp ‘geri’ saydığımız Arap alfabesinin benzeri olan İbrani Alfabesi’ni kullanmaya başladılar ve hâlâ kullanmaktalar.”

 
Peki, neden İsrail geçmişe dönerken Türkiye geçmişle bağını tamamen koparmaya çalıştı?

 
Harf İnkılâbı’nın başka bir nedeni mi vardı? Asıl amaç neydi?

 
Bunun asıl nedeni köklü bir geçmişi olan, bir zamanlar ‘İslam Devleti’ diye anılan, topraklarında halifelerin yaşadığı bir milletin tarihini, coğrafyasını yok etmek, geçmişle bütün bağlarının koparılmasını sağlamaktı.

 
Peki, bu milletin geçmişi ne? İslam! Onların asıl yok etmek istedikleri şey İslam’dı. Bu sebeple İslam’ı yok etme projesini dil üzerinden başlattılar.

 
“Osmanlıca, Kur’an Alfabesi’ni kullanan bir dil olmasaydı bir halkı, bir gece yarısı cahil bırakmaya gerek görülmeyecekti. Asıl sorun, Osmanlıcanın Kur’an’ı çağrıştırmasında gizliydi. İşi kökünden halletmek istediler. Dil gidince dinin gitmesi de kolaydır diye düşündüler.”

 
O tarihte yapılması gereken, halkı ayaklandırmak ve devlete karşı isyan etmek miydi?

 
Nitekim onu yapanlar da oldu. Fakat asıl yapılması gereken dinin elden gitmesini, İslam’ın bu topraklardan kaybolmasını engellemekti. O zaman İskilipli Atıflar, Mustafa Sabriler yürüttü bu davayı ve kendilerini bu dava uğrunda feda ettiler.

Hatice Atma / ElifElif “Müslüman Kadının Şahsiyeti” Kış Sayısı (2015-1436)

Elifelif İrt: (0212) 616 49 17 – 0542 482 56 76

Categories:

Comments are closed