1467209_1126630920697382_5348629680393219364_nSORU:  Hocam, evlilikte yaşın önemi nedir? Ben 25 yaşındayım ve kendimden 6 yaş büyük bir hanımla evlenme niyetindeyim. Lakin, istişarede bulunduğum kişiler bunun uzun vadede psikolojik ve fizyolojik dezavantajlarının olacağını söylediler.

Şunu belirtmek isterim ki karşımdaki kişi ile olan münasebetimiz sevgi ve saygı üzerine kurulmuştur. Kişilik özelliklerimiz, hayatı algılayışımız da birbiri ile uyumlu ve birbirimize karşı açık sözlüyüz. Ayrıca evliliğimizin İslami temeller üzerinde bina edilmesi için de karşılıklı titizlik içerisindeyiz. Var olan sevgimin hiçbir zaman mantığımın önüne geçmesine izin vermiyor ve bütün sorunları düşünerek bir nevi kılı kırk yararak evliliğimizin uygun olup olmadığını düşünüyorum ve de evliliğimizin boşanmanın had safhaya çıktığı şu dönemde bu kötü sonuç ile sonuçlanıp toplumu, eşimi ve beni olumsuz yönde etkilememesi yönünde de yoğun çaba içerisindeyim. Ancak belli bir aşamadan sonra istişare etmek gerekiyor, bu noktada fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi aktarırsanız minnettar kalacağım. Allah yardımcınız olsun.
CEVAP: Selamünaleyküm. Bu evliliğin Şeriat’ımız açısından hiçbir sakıncası yoktur, evlenebilirsiniz. Ancak size önerilerde bulunanların görüşlerini de yabana atmamalısınız. Evlenebilirsiniz ve evlenin de ama şunu unutmayın: Şu anda siz yok deseniz de duygusal düşünüyorsunuz. Bir iki yıl sonra böyle düşünmeyeceksiniz. 

Comments are closed