32

İSLAM, HAYAT DİNİDİR

 
“Kur’an’a iman eden erkek veya kadın herkesin karakterini Kur’an’ın oluşturması gerekir.” Zira hayat, insan tarafından şekillendiği gibi insan da imanıyla beraber Kur’an ile şekil kazanır. Allah’a iman etmiş her kul, hayat nizamını Kur’an ve Sünnet’e teslim eder. Bu teslimiyet ise Kur’an karakterli kadın ve erkeklerden müteşekkil bir toplumu ortaya çıkarır.
Allah’ın kullarını mükellef tuttuğu her alan ve her görevde kadın ile erkek ufak nüanslar dışında birbirinden farklı değildir. Nasıl erkek insanlığın bir yarısını oluşturuyorsa diğer yarımın sahibi de kadınlardır. Çünkü İslam, kadın ya da erkek dini olmaktan ziyade insan için indirilmiş bir dindir. İnsanı yönlendirir, insanla beraber yeryüzüne hayat verir.

 
“İLİM, KADIN ERKEK HER MÜSLÜMANIN ÜZERİNE FARZDIR!”

 
İlim öğrenmek, namaz gibi oruç gibi zekât gibi bir ibadettir. Nasıl namaz, oruç ya da hac vazifeleri kadın ve erkek üzerinde sorumluluk açısından bir fark oluşturmuyorsa bu, ilim için de geçerlidir. “Sizden gerek erkek, gerek kadın hayır işleyen hiçbir kimsenin emeğini zayi etmem. Çünkü siz birbirinizdensiniz, birbirinizden farkınız yoktur.”
Günümüzde her ne kadar kadınlar ilimde ihtisaslaşma üzerinde arka planda görünse de tarihimizde bu tablo, bugünküyle uzaktan yakından benzerlik içermemektedir. Zira muhtevası kadın âlimlerimizden oluşan kitaplarımız ciltleri dolduracak kadar ağır ve örneklik açısından son derece zengindir. Evet, belki bu durum günümüzde Müslüman kadınların durumu açısından bizi üzse de bu duruma geçmişiyle övünen hanımlar olarak tekrar canlanılacağını ispat eden umut faktörümüz olarak bakabiliriz.

 
SADECE ERKEKLER OLMAZ!

 
Tarihin tozlu sayfalarında dolaştığımız zaman Ümmeti Muhammed’in kadınlarında gördüğümüz azim ve şecaat, aslında günümüz hanımlarına da ışık tutmalıdır. Zira geçmişimizin kadınları hem ilimde hem cihatta hem ailede hem de çocuk yetiştirmede emsalsiz örneklerle bugünün umudu olmuşlardır. Öyleyse İslam’ın zaferi sadece erkeklerle değil erkek ve kadının beraberliğinden oluşan bir güçle gerçekleşmiştir. Özellikle ilim alanında yaptığımız araştırmalarda kadınların çalışmaları bugünün penceresinden bakıldığı zaman dudak uçuklatacak ölçüde zirvededir.

 
KADIN ÂLİMDİR VE KADINA ÖRNEKTİR!

 
Bu zaferin ilk kadın kahramanı şüphesiz Aişe radıyallahu anha Annemiz’dir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yaşadığı yıllarda da O’nun ahirete irtihalinden sonra da Ümmeti Muhammed’i birçok hususta gerek Resûlullah’ın özel aile hayatından olsun gerek genel mevzularda olsun aydınlatmıştır. Öyle ki Aişe Annemiz, kadın olarak tek başına, ashabı kiramın içerisinde en çok hadis rivayet eden ilk beş sahabe ile beraber anılmaktadır.

Fatmanur Özalp / ElifElif “Müslüman Kadının Şahsiyeti” Kış Sayısı (2015-1436)

Elifelif İrt: (0212) 616 49 17 – 0542 482 56 76

Categories:

Comments are closed