SORU: Hocam, ben 31 yaşındayım. Eşim de 36 yaşında. Üç kızımız var. Küçük kızım henüz 5 aylık. Eşim çocuğun erkek olmasını çok istiyordu fakat sağlıklı çokça güzel bir kızımız oldu.

 

Ben hamile kalmadan bir ay önce kayınvalidem kanserden vefat etti. 14 ay oldu ve o zamandan beri eşim bana karşı çok soğuk. Yatak odamızda yatmak istemiyor; ‘ben orada bunalıyorum’ diyor. Salonda, oturma odasında uyuyor, ben daha sonra uyandırıp yatak odasına götürüyorum.

 

Bana karşı özel hayatımızda çok soğuk, birlikte olmak istemiyor, olsa da 15-20 günde bir benim teşvik etmemle oluyor. Bazen de bana kızıyor.

 

Dışarıda gayet iyi. Eve gelince hep yorgun, uyku modunda oluyor. Süslenmem, farklı şeyler giymem falan umurunda değil. Adeta ben ve çocuklarımdan kaçıyor, bizimle vakit geçirmek bile istemiyor.

 

Bir yıl öncesinde her şey gayet normaldi. Bu konuda çok huzursuzum, başka bir kadın olmadığından eminim. Benden beklentilerini soruyorum, ‘Allah razı olsun, farklı hiçbir beklentim yok’ diyor. Eşimin mesleği diş hekimliği. Ne yapacağımı şaşırdım. ‘Seni kızdıracak, kıracak bir şey mi yaptım?’ diyorum. ‘Hayır’ diyor.
Ne yapmam gerekir?
CEVAP: Tam bir imtihana tutulmuşsunuz, Allah yardımcınız olsun. Eşinizin derdini bilmedikçe net bir şey söylememiz mümkün olmaz. Ancak büyük ihtimalle geçici bir sıkıntıya benziyor. Siz bir şey olmamış gibi davranmaya, çok da üzerine gitmemeye, soruşturmamaya çalışın. Ev dışında beraberlik pozisyonları oluşturun. Sorun sadece kadın sorunu olmaz. Hayattan genel bir soğukluk da olabilir. Neticede bir kadına dayanması da mümkündür.

 

Sabredin, tatlı konuşun. Bu konuyu sürekli irdeleyip durmayın, derinleşmesine sebep olursunuz. Dualar edin, Kur’an okuyup kendinizi rahatlatın. Konuyu bilen sayısının fazlalığı çözümü zorlaştıracaktır, ona göre derdinizi yaymamaya önem verin. Allah kalbinizi rahatlatsın.

Comments are closed