SORU: Hocam, annem hayatımızda büyük problem; temizlik konusunda aşırı takıntılı. 20 yaşındayım, bu zamana kadar bir hadis, bir sure öğretmiş, ezberletmiş değil. Sürekli temizlik davamız oldu; ‘şunu şuraya koymuşsun, beğenmedim bu nasıl temizlik…’ ‘Öbür dünyada ben nasıl temizlik yaptım bunun hesabını mı vereceğim ben?’ diyorum. Çünkü günlerim böylesine heba oluyor, ne ders çalışmaya kafa kalıyor ne de doğru düzgün ibadet yapmaya. Babamı, beni ve kardeşlerimi bu konuda çok yıpratıyor.

 

Ayrıca dedikodu ve yalan da haddinden fazla; komşuyla, teyzem, babam, babaannem hakkında iftira derecesinde konuşmalar yapıyor ve ben sesimi çıkaramıyorum, bu benim vicdanımı son derece yıpratıyor. Hocam her gün sabrımızı zorlayan bu anne ile ne yapalım?
CEVAP:  Selamünaleyküm. Hiçbir şey yapma! Evlenip bir yuva kurana kadar görmezden ve duymazdan gel. Ne düzeltebilirsin ne de haklı olursun. Bile bile kendini yıpratmaktansa bir gözünü ve bir kulağını kapat. Annenden de ibret almaya çalış. Onda gördüğün hataları yapmayacağın bir hayat yaşamaya çalış.

Comments are closed