SORU: Es-selamunaleykum ve rahmetullahi ve berakatuh. Benim sorum evlilikle ilgili. Saygıdeğer hocam, ben 27 yaşındayım ve Mekke Üniversitesinde okuyorum. Gördüğüm eğitimler ve de okuduğum hadisler gereğince evliliğin çok büyük bir sünnet olduğunu anladım. Fakat evlenmek istememe rağmen, ailem bu konuda hiç bir girişimde bulunmadı. Annemle bu konuyu sayısız kere dertleşmeme rağmen bana söylediği şu, “oğlum, kızlarla konuşuyorum hiç kimse yurtdışına gitmek istemiyor ve de hepsi okumak istediğini söylüyor. Bu zamanda kızlar eskisi gibi değil; takvalısı da ben ‘okuyacağım evlenmeyeceğim’ diyor. Bizim zamanımızda böyle değildi” diyor.

 

Hocam, ben de bunun üzerine, ‘tamam ben evleneceğim hanımı kendim okuturum, benim için sorun olmaz’ dedim. bu seferde farklı bir sorun çıktı. Hiçbir mümine hanım evlenipte Mekke’ye gelmek istemiyor.

 

Neyse hocam, sözü fazla uzatıp da konuyu dağıtmayayım. Bütün bu olanlardan sonra ailem bana dedi ki, ‘oğlum biz bulamıyoruz, sen kendin bul eşini’. Benim sorum ise şu hocam; eş bulmak için kızlarla evlilik niyetiyle konuşup, tavlasam caiz olur mu ya da ne yapmalıyım? Şimdiden Allah razı olsun… Vesselam…

CEVAP:  Selamünaleyküm. İlimle meşgul biri olarak ‘tavlama’ gibi seviyesiz bir kelimeyi kullanmamalısınız. Uygun gördüğünüz bir hanım efendiye evlilik teklifi yapmanız ve gerekli konuları konuşmanız asla sakıncalı değildir. Yeter ki bu, helaller dairesinde kalsın. Yaşınız geçmek üzeredir, acele edip evlenin.

Comments are closed