hijabbabymotherSağlıklı nesiller yetiştirmenin sağlıklı ailelere sahip olmaktan geçtiği, artık herkesin kabul ettiği bir gerçek. Buna rağmen sağlıklı ailelerin oluşturulması konusunda toplumumuzda ciddi sorunlar olduğunu söyleyebiliriz. Sağlıklı aile nasıl bir ailedir ve nasıl kurulur? Alışkanlıklardan ve toplumun bozuk âdetlerinden vazgeçilmeden oluşturulabilir mi? Ailedeki dengeleri sadece kendi tercihlerine göre yönlendirmek isteyen, kâinatı eşsiz bir denge ve düzenle yaratan Rabb’imizin buyruklarını yeteri kadar anlayıp uygulamaya çalışmayan fertlerin oluşturduğu aile sağlıklı olabilir mi?

Sağlıklı Aile Ne Demektir?

Sağlıklı aileyi tarif etmeye çalışırsak kısaca “anne şefkati ve baba himayesi”ne sahip bir aile diye tarif edebiliriz. Eşine ve çocuklarına şefkatle yaklaşacak bir anne, yine hanımını ve çocuklarını zevklerinden vazgeçme uğruna daima himaye edecek bir baba, sağlıklı bir ailenin oluşmasında temel şarttır.

Peygamber’imizin Veda Hutbesi’nde bildirdiği üzere kadınlar beylere Allah’ın emanetleridirler. Bütün mü’minlere son mesajlarını ilettiği Veda Hutbesi’nde Peygamber’imiz sallallahu aleyhi ve sellem “Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.” buyurmuşlardır.

Bu mesaj, eşlerin birbirlerine olan haklarını tarif etmekle birlikte sağlıklı, mutlu ve mü’min bir ailenin oluşması için temel şartı tarif etmektedir bize. Kadınları Allah’ın emaneti olarak bilmek, Onları Allah’ın istediği şekilde korumak, gözetmek ve himaye etmek… Kadınlara düşen ise bu himayeye karşı şefkatini ve sevgisini eşi ve çocuklarına sonsuzca sergilemek, eşine olan muhabbeti, sempatiklikte onu zirve yapacak düzeye yükseltebilmektir.

Annenin Yeri Ayrı, Babanın Yeri Ayrı

Çocukların anne şefkatine, baba himayesine ihtiyacı vardır. Anne şefkatinden yoksun, baba korumasından mahrum bir neslin iyi yetişmesi çok zordur. Gecelerinin uykusunu evladı için feda edebilmiş, çocuğunun dertlerine sabırla göğüs gerebilmiş bir annenin ve çocuğu bekleyen tehlikelere karşı kalkan olabilmiş bir babanın elinde yetişmiş çocukların, sağlam nesiller olarak yetişmesi büyük ihtimaldir. İslam’ın koyduğu ölçülerin ailede açıkça bu altyapıyı oluşturmak istediğini anlayabiliyoruz…

M. Salih Beşir / Yazının Devamını Elifelif “Anne Özel Sayısı”ndan (Bahar/2014-1435) Okuyabilirsiniz. Kaçırmayın!

Elifelif İrt: (0212) 616 49 17 – 0542 482 56 76

Comments are closed