soru-cevap-soru-isareti-kralizasyonSORU: Öncelikle Selamünaleyküm. Ailem beni çok küçükken çocuk esirgeme kurumuna verdi. Oradan da çocuğu olmayan bir çift, beni evlat edinerek nüfuslarına geçirdiler. Ben, yıllarca bunu herkesten gizleyerek onlar öz ailemmiş gibi yaşadım fakat yakın zamanda bunun yanlış olduğunu öğrendim.

Artık bu durumu herkese anlatmam mı gerekiyor? Onların soyismini taşıyorum, bir mahsuru var mı yoksa gerçek ailemin soyadını almam mı gerekiyor? Ayrıca, ben imam nikâhı yaptırdım ve nikâh esnasında hoca, babamın adını sorduğunda şimdiki üvey babamın ismini söyledim, nikâhım geçerli olur mu? Yoksa hanımımla zina etmiş mi sayılırım? Cevaplarsanız çok sevinirim
CEVAP: Selamünaleyküm. O aileden kimse sizin babanız anneniz değildir, kendi anne babanızı bilin, söyleyin, onlarla ilgilenin. Nikâh meselesinde ise bilinmişliğinizi etkileyecek bir durum söz konusu ise yani o bilgi nedeniyle şahitler sizi tanımayacaklarsa bu bir sorundur. Böyle değilse nikâh açısından sorun yoktur.  

Comments are closed