the saddest manSORU: Selamünaleyküm. Hocam, ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim ve 2 yıldır evlenmek istiyorum. Nefsim beni çok zorladığı için bu anlamda bir buçuk yıl önce bir girişimde bulundum ve bir hanıma talip oldum fakat bayanın annesi ve erkek kardeşi işitme engelliydi, babam bunu duyunca asla olmaz dedi. Ben de o bayanla evlilik ciddiyetinde konuşmalar yapmıştım ve birbirimizi istiyorduk İslami bir aile kurmak için, öyle ki bayan üniversiteyi bıraktı. Ben, Rabbimin rızası için, “ben böyle bir insanı bırakamam” dedikçe babam, “yok” dedi.

Hanımefendiyle genetik testi yaptırmalarına karar verdik ve 1 yıl test sonucunun açıklanmasını bekledik. Sonuç 2 hafta önce açıklandı, genetikmiş ve bayan taşıyıcıymış. Ben ne yapacağım hocam? Annem korkuyor ama “hayırlısı olsun” diyor; babam, “yok olmasın ya çocuklarınızda olursa? Olmaz, okulunu bitir, unut onu” diyor.

Ben ne yapacağım hocam, bilmiyorum ama benim evlenmem farz düzeyinde, bir an önce evlenmem gerekiyor. Bir bayandan genetik bir taşıyıcılığı var diye vazgeçilir mi?

CEVAP: Aleykümselam. Kardeşim, ya babanı ikna için bir süre daha beklemeyi göze al ya da adayla yollarını ayır. Ortada sürünmenin manası yoktur. Dinen o evliliğin bir engeli yoktur. Sen kendi huzurun açısından bak meseleye. 

Comments are closed