tumblr_lxmfxjP4I71r6kbs2o1_500SORU: Hocam, kocasının ikinci bir evlilik yapması halinde, Müslüman kadının tavrı ne olmalıdır? Erkek boşamadığı sürece bu evliliği sürdürmek mecburiyeti var mıdır? Bu hali bir merciye şikâyet etmek/dava açmak hakkı mevcut mudur? Allah razı olsun.
CEVAP: Selamünaleyküm. Kocası ikinci bir evlilik yapan kadın, bu ikinci evlilikten ötürü bir zulüm görüyorsa yani, erkeğin ikinci evlilik yapmasının şartlarından olan adaleti sağlamayı gerçekleştiremiyorsa elbette kadın hakkını talep eder. Bu talep de günümüz şartlarında herkes için kendi imkânları doğrultusunda olacaktır. Hayır, Müslüman kadın, duygusallığı gereği bir itirazda bulunacaksa, o zaman iki değerlendirmemiz olacaktır:
a- Bu sürecin böyle ilerlemesinde kendisinin de payı bulunup bulunmadığını, eşinin neden ikinci bir hanıma gittiğini düşünecektir.
b- Bu şikâyetini Allah Teâlâ’nın dışında birine yapmayacaktır. Zira erkeğe bu ruhsatı veren Allah Teâlâ’dır.
Dikkat edelim, şeytan kuyumuzu kazmasın. Dünyamız giderken ahiretimiz de gitmesin. Tavsiyemiz, birinci kadının sabretmesi ve kadınlığını daha aktif duruma getirmesidir. Çok geçmeden eşi ona daha sadık olarak geri dönecektir. Ama kadınlık hâletitruhiyesi ile illa bir isyan söz konusu ise o, kadının bileceği şeydir. 

Comments are closed