SORU: İki yıl önce erkek kardeşim askerde pkk örgütü tarafından birliğine giderken öldürüldü ve (inşallah şehid) oldu. Kardeşimin ruhunu teslim etmesinden 7 ay sonra, 16 yaşındaki kız kardeşim, köyden biriyle kaçtı. Kaçıran kişinin ailesi o güne kadar ailemden hiçbir şekilde gelip de kız isteme gibi bir tutum sergilemeden bir gece kardeşimi alıp götürdüler. Üzüntümüz bir iken iki oldu. Her türlü hakaret, iftira ve küfre rağmen kız kardeşimi polisler eşliğinde geri aldık. Tehdit edildik, adliyelik olduk.

 

Şimdi kız kardeşim, nasıl böyle bir hata yaptım diye dövünürken bunda da var bir hayır deyip Allah’a sığındık. Karşı taraf yine nerede görse gıybet ve iftiralarına devam ederken şu an ailem ve ben, acaba Allah’a ve onun yüce dininin emirlerine karşı gelmiş olduk mu, diye tereddüt içindeyiz.

 

Kendim kimseye gönül verip de dayatarak onların aile düzenlerini bozmadım. Namazının ve İslam ahlakının olması benim için kafidir deyip görücü usulüyle ben iki ay önce 26 yaşımda nişanlandım.

 

Şu durumda kız kardeşimle ilgili nasıl bir yol izlememiz gerekir?
CEVAP:  Bunu bir kaza kabul edin. Kardeşiniz de yaptığına pişman ise bunun ötesinde bir şey düşünmemelisiniz. İnsandır, hata eder ve Rabbine dönerse yine iyi insan olabilir diye düşünün. Kardeşiniz kaza yaptı ise onu sokağa atacak hâliniz yoktur. Daha fazla sahiplenin.

Comments are closed