SORU: Eşim bir tartışmamız sonucunda pazartesi gidip işlemleri başlatıyorum(boşanma işlemleri) deyip evden gitti. Bu süre zarfında annemlere, ‘valla billa talla bu iş bitti dedi’, başka insanlara bu iş bitti dedi vs. Gel gelelim işlem falan başlatmadı.

 

Yaklaşık 2,5 -3 ay geçti ve tekrar barışma, tekrar deneme yoluna girildi. Ancak bazı arkadaşları siz boşandınız demişler, bizim bu durumda ne yapmamız gerekir tekrar bir araya gelmek için?Ben, 3 aydır kiralık evimizde 2 yaşındaki kızımla birlikte kalıyorum. Evimin kirasını, çocuğumun bakıcı parasını vs. yani tüm masrafları ben karşılıyorum. Adam sıyrıldı, işin içinden çıktı. Arada bakıcıya kızını görmek için gelip gitti. Bu süre zarfında biz de görüştük.

 

‘Benden nefret ediyorsan, sevmiyorsan benim yapacak bir şeyim yok ama böyle bitmesin diyorsan o zaman oturup konuşalım; sen ne yapabilirsin ben ne yapabilirim?’ şeklinde çok konuştuk. Sevmiyorum demiyor, istemiyorum demiyor. Söylediği tek şey ‘biz aile olamadık’.

 

Aile olmak için ne yapmam gerekiyor ben bilemiyorum galiba. Çalışıyorum, bayanların olduğu bir ortamda hem de, ibadetime engel olacak bir durum söz konusu da değil ben ihmal etmediğim sürece. Evin giderlerine benim de katkım var. Ama eşim, kardeşini örnek gösterip onun karısının maaş kartının kocasında durduğunu söylüyor.

 

Ailemi evime almamı istemiyor. O izin vermezse zaten ben çalışamazmışım vs. 5 senelik evliyiz eşim bana öfkelendiği her zamanda gidip işlemleri başlatacağını söyledi, lohusayken bile. Nerdeyse her sene bir kere bu olayları yaşadık. Yaşlarımız 31, ikimiz de mühendisiz.

 

Ben eşimin bunları gerçekten cehaletinden yaptığını düşünüyorum. Dinden imandan bahsediyor ama dinin emirlerine uyduğu söylenemez. Genelde namazını kılmıyor, kavgalı olduğumuz müddette ramazan orucunu bile tutmamış.

 

Boşanmak bu kadar kolay mı İslam a göre; erkek boş ol dedi, bitti bu iş dedi ve her şey bitti mi? Kadının durumu erkeğin iki dudağı arasında mı yani? Peki kadının hakkını kim savunacak bu durumda? Çocuğuyla ortada kalacak öyle mi? Şimdi siz bana sorabilirsiniz eşinin cahil olduğunu düşünüyorsun niye onunla evliliğini sürdürmek istiyorsun diye? Cevabım şu olur; belki gönlünde bir ışık yanar da İslam’ı düzgün anlar. Onu sadece işine geldiği gibi yorumlamaz. İstiyorum ki yaptığı bu işlerin nedeni bilgisizliğiyse öğrensin, cehaleti yüzünden yuvam yıkılmasın. Hocam kusuruma bakmayın ama tüm sorularım gerçeğe ulaşmak için…
CEVAP:  Selamünaleyküm. Bir kere sizin bu durumdan ders çıkarmadığınız anlaşılıyor. Eşiniz de siz de nikâhı basit görüyorsunuz. O bunları yaparak basit görüyor, siz de onunla bunun yürümeyeceğini anlamayarak basit görüyorsunuz. Sizin durumunuz, o boşamayı kasteddiğini söylemedikçe, o sözlerden dolayı boşanma düzeyine gelmemiştir. Eğer sizin anlattığınız gibi ise evliliği daha makul düşünmeye çalışın. Duygusallığınızı abartıp dini tenkit etmeniz doğru değil.

Comments are closed