Akika-Kurbanı-470x272SORU:  Selamünaleyküm hocam. Benim 13 yaşında bir kızım var. Başını kendi isteğiyle örtüyor. Fakat pantolon giymek istiyor. Ben de bu yaşına kadar hiç giydirmedim, şimdi ise nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.
Bayanların pardösü altından veya tunik giyerek bol paça pantolon giymesi caiz mi?
CEVAP: Aleykümselam.

Size vereceğimiz cevabın ne sizi tatmin etmesi ne de bizim yeterli olacağını düşündüğümüz bir cevap olacağını zannetmiyoruz. Zira alıp gelsen gelmez, bırakıp dönsen kalmaz bir derdin içine düştük. Şeytan bizi böyle bir bataklığa düşürdü. Neyse o düşürdü diyecektik ama baktık ki, biz mü’minler olarak o bataklığı sahiplenivermişiz. Rabbim akıbetimizi hayretsin.

Öncelikle çocuğunuzla bu tür konularla sürtüşmeyi uzatmamanızı, çok kati, hiç esnemez/esnetilemez kurallar sahibi olmamanızı tavsiye ederiz size. Önünüzdeki yıllarda enerjisiz kalabilirsiniz. Çok dikkatli kullanın enerjinizi.
Bu zamanda kız çocuğu büyütmek adeta her sabah cennetin kapısına gidip geri gelmek ertesi gün tekrar gitmek gibi bir şeydir. Ancak Allah’ın yardım ettiği kulları bunu başarabilirler.

Bayanların pantolon giymelerinin bir kompleks ve ötelere kaymaya hazırlık zemini taşımasından çekiniriz. Üzerini başka bir kıyafetle örttükten sonra yani pantolon görünmedikten sonra dışarıda da sakıncası olmayabilir ama bayanlar en azından paçalarının görünmesinde diretmektedirler. Bu da bizi ‘neden illa pantolon?’ sorusu ile yüz yüze bırakıyor.

Hiçbir zaman anlayamadığımız ve ebediyete kadar anlayamayacağımız bir görüntü var önümüzde: Müslüman babalar, pantolonlu kızları ile aynı odada nasıl oturabilmektedirler? Bunu anlamakta zorlanıyoruz; kızların pantolon giymelerine şöyle veya böyle bir anlam verebiliyorum ama babanın ve kızın o görüntüsüne bir anlam veremiyorum. Şeytan da bu kadar planlamamıştır gibi hissiyatım var içimde.

Neticede şöyle bir gerçek var:

Sizin çocuğunuz milyonlarca emsali çocuk arasında onlardan elbette etkilenecektir. Siz ise anne olarak sabredecek, sabırla da Rabbinizden yardım isteyeceksiniz. Unutmayın ki insan, etten ve kemiktendir. Taşların bile yontulabildiği bir dünyada biz insanın eğitilip ıslah edilmesinden umutsuz kalamayız. Hele hele nikâhlı bir aile ortamında doğurduklarımızdan hiç umut kesemeyiz. Yüz sene pantolon giyse bile son anında onu çıkaracağını umut ederiz. Çıkarınca da zafer şeytanın değil bizim olur. Zaten gaye de sonu kazanmak değil midir? Sona bakın siz, şimdiki çıkışlara değil!

– Sabırla ve tatlı dille konuşun.
– Onunla konuşurken hiçbir zaman ‘kaçıncı defadır sana söylüyorum!’ demeyin. Her seferinde ilk günkü heyecan, umut ve sabır bombası olun.
– Tamamını yasaklayamadığınız şeyi yani yasağı bölün. Mesela ‘kot pantolon olmayacak ama!’ deyin. ‘Şu darlığı geçmeyecek’ deyin. ‘Dışarıda ve babanın, ağabeyinin yanında üstünü kapatacaksın’ deyin. Bunlar da aslında caiz olmayan şeyler olabilir ama bir basamaklama yapmış olursunuz, işiniz kolay olur.
– Pantolon konusunda mağlup olduğunuzu hissettiğinizde onunla konuları dallandırın. Mesela sabah namazlarını babasıyla cemaatle kılma kampanyası başlatın. Ona bir kek yaptırıp fakir bir komşuya gönderin… Böylece şeytan bir adım öne geçti ise siz de bir adım yürümüş olursunuz. Nihayetinde bir savaştır bu, bir şeytandan bir de bizden olabilir. Mesela onunla Kur’an okuyun, okurken de üstünü kapatmasını söyleyin. Böylece iç aleminde yaptığının haya edilmesi gereken bir iş olduğunu hissetsin.
– Ve en önemlisi şudur:
Yavrunuz pantolonu arkadaşlarının, teyzesinin, kuzenlerinin bacaklarında görüp etkilenmiştir. Onların yanında nenesinin eteği ile durmaktan sıkılmaktadır. Siz de onun gözüne batmayacak şekilde arkadaş ortamını değiştirmeye çalışın. Nereden pantolonsuz kız bulacağınızı ise sakın bana sormayın. Ben bu dünyalı olmadığımı vehmetmeye başladım zira.
– Sakın duayı basit görmeyin. Elleriniz göklere kadar yükselsin ve indirmeyin ellerinizi. Hiç indirmeyin. Dualar edin. Kızınızın kalbinin rikkate gelmesi için dua edin. Bu ümmetin kızlarını kâfirlerin kızlarına benzetecek hainlikler edenlere lanetler edin. Böyle bir çirkinliği anlamadan, tesettüre hizmet edebiyatı ile yapanlara da ıslah duaları yapın. Kendinize sabır dileyin. Dua edin bacım, dua edin. Bize de, size de, bu merhûm ümmete de.
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ 

Comments are closed