açık bayanSORU: Abim, tesettürsüz bir kızla evlenmek istiyor. Bu konuda da oldukça kararlı. Konuştuğu hanım, namaz oruç gibi İslam’ın şartlarını yerine getirmeye kararlı olduğunu lakin örtünemeyeceğini söylemiş. Kendisi de abim gibi petrol sektöründe çalışmakta. Biz, elimizden geldiğince mütedeyyin bir şekilde yaşamaya gayret eden insanlarız.

İslami noktada her alanda mücadele veren dedelerimiz, babalarımız her daim önümüzde olmuştur. Şimdi abim diyor ki, “Ben bu kızla evlenirsem cehenneme mi gideceğim; tesettürlü biriyle evlenince de cennete mi gideceğim?” Bu hususta oldukça ikilemde kalmakta. “Bu kız gayrimüslim değil, hadiste demiyor mu ‘evlenin dininizin yarısını tamamlayın.’ Ben de bunu yapıyorum. Günahtan kaçınmak için evlenmek istiyorum.” diyor. Bizi de yanında görmek istediğini söylüyor. Biz bu durumda ailecek ne şekilde davranacağımızı bilemiyoruz. Diyor ki: “Bu kız olmazsa bir daha evlenmem.” Bekâr olarak yaşaması mı doğru, böyle bir evlilik yapması mı, bilemiyoruz. Ehil birinden destek almak istedik. Bize yardımcı olacağınızı düşündük, hürmetler.
CEVAP: Selamünaleyküm. Böyle bir evliliğin, olması gereken evlilik olmadığı belli ama haram bir evlilik de değildir. Kendi düştüğü kuyudan, kendisi çıkmaya uğraşacaktır. Tasvip etmeyin ama evlenmesi konusunda yanında durun. 

Comments are closed