SORU: Selamunaleykum hocam. Size 2 sorum olacak:

 

1. Evlenmek için görüştüğüm kişiyle yaşamayı düşündüğümüz hayat tarzı aynı. İlim öğrenmek, öğrendiğini öğretebilmek, Allah’ın razı olacağı bir ömür sürebilmek. Fakat eş adayı doğulu ve takdir edersiniz ki ailemin tereddütleri var; ailemin yaşadığı yerle eş adayımın yaşamayı düşündüğü yer arasındaki mesafe ve onların kültürü, ailemi korkutuyor. Benim de gönlüme yatmasına rağmen onların bu tavrı beni hem üzüyor hem soğutuyor… ve bana, ‘bizim rızamız da çok önemli’ diyorlar.

 

Yani ilmiyle amel eden, İslami düsturlara uygun yaşamak isteyen biriyle evlenme durumuma karşın ailemin bu tutumu karşısında ben ne yapmalıyım?

 

2. Ben, eşimin benimle evliyken ikinci bir evlilik yapmasını istemiyorum, evlilik için yapılan görüşmede böyle bir ahid almaya hakkım var mı? Allah razı olsun.

CEVAP:  Selamünaleyküm. Evlilikte, yöre, kültür farkı nikâhı etkileyecek unsurlar değildir. Ancak, iyi bir evlilikte yöre farkının etkisi ihmal edilemeyecek kadar büyüktür. Bence yöre ve kültür farkını önemsemelisiniz. Başta oluşan tereddütlerin ileride nereye varacağını tahmin etmelisiniz. Duygusallığın gereği yoktur. Evleneceğiniz erkeğe sözünü ettiğiniz şartı koşabilirsiniz; o da kabul ederse muteber olur.

Comments are closed