pakistaniSORU: Karşıma çıkan adaylarda:

1) Allah’ın rızasına uygun, örtülü çıplaklar hadis-i şerif’ine muhatap olmayan bir giyime sahip,

2) Tesettürü şerefle taşıyan ve cihat olarak gören,

3) Çalışmayan ve evinde haremlik selamlık kurallarına uygun davranan  hanımefendi özelliklerini arıyorum.

Bu zamana kadar karşıma çıkan adaylarla bu hususları açık açık ve en başından konuşmaya özen gösterdim. Bu tutumum, adaylardan önce ailemin ve yakın çevremin büyük tepkisini çekti. “Bu devirde haremlik selamlık mı kaldı, çalışan olunca ne oluyormuş?! Allah kalbine kötülük vermesin…” gibi gerekçelerle beni yadırgamaya başladılar. Netice itibariyle karşıma çıkan adaylar, bu şartları ya hiç kabul etmiyor ya da bir süre sonra yapamama endişesini taşıdıklarını bildiriyorlar. Kendi ailelerinde böyle şeylerin olmadığını bilhassa, haremlik-selamlık mevzuunda akrabalarıyla kadın, erkek karışık oturulup kalkıldığını, kuzenlerle kardeş gibi büyüdüklerini gerekçe gösteriyorlar.

Bu gerekçeleri benim anne babam da haklı buluyor ve şartlarımın karşımdaki adayları kaçırdığını, bu yüzden evde kalacağımı, sakalımın evliliğime engel teşkil ettiğini, bu şartlarda bana kız bulamayacaklarını ve en son ve acı olanı da bu tutumumu devam ettirdiğim taktirde, haklarını helal etmeyeceklerini dile getirdiler.Bu noktada anne baba rızasının, onların onayladığı ve duasının alındığı bir evliliğimin de olmasını istiyorum. Sizin de üzerine basarak söylediğiniz gibi anne baba rızası Allah’ın rızasından sonra geliyor. Onları kırmak, üzmek de istemiyorum. Onlara karşı nasıl bir tutum sergilemeliyim?

Daha önce görüştüğüm adaylardan edindiğim tecrübelerden yola çıkarak vereceğim tavizler beni Allah’ın rızasından uzaklaştıracağı ve yardımından mahrum bırakacağı için bu tavrımı sürdürmem gerektiğini düşünüyorum. Ben, imanımın yarısını kurtaracak bir eş bulmaya çalışıyorum. Allah benim “Hasbunallah” deyişimdeki samimiyetimi görmek istiyor, bu yüzden de bu imtihana karşı sabırlı olmam gerekiyor. Evliliğin benim için farz olduğu bir dönemden geçiyor ve çok zorlanıyorum. Bu düşüncelere karşı anne babamın tutumu beni çok üzüyor, onları üzmeden bu işi nasıl halledebilirim?

CEVAP: Selamünaleyküm.
Evlenmeyi pazarlık konusu etmeyin. Bu sizin meselenizdir. Anne babanız veya başka biri kimse sizin nasıl evleneceğinize karışmaz.
Anne babanızdan evlilik konusunda maddi yardım almamaya karar verin.
Onlardan izin isteme yerine, bilgi istişaresi yöntemini kullanın.
Asla ve asla kusur sayılabilecek kaba bir davranış, tartışma, hakaret ve benzeri bir yanlışa girmeyin.
Akraba büyüklerinizden sizi anlayacağını umduğunuz birini bulursanız onu arkanıza alın, desteğini isteyin.
Eş adayınızla anlaşmaya önem verin. Onun anlaşabildikten sonra gerisi önemli/öncelikli değildir.
Çok dua edin.
Kendiniz için bir tercih ve önemlilik listesi belirleyin. Şöyle ve şöyle şartları olacak deyin. Zaman geçtikçe o şartlardan vazgeçebileceklerinizden vazgeçersiniz.
Allah yardımcınız olsun. 

Comments are closed