18465-prayer-1375949129-514-640x480SORU: Bir süre önce, tesettür yüzünden eşimle aramız bozuldu. Maalesef geçen süre içinde eşim, seçimimi ve yaşam tarzımı onaylamadığı için boşanmaya karar verdik. Şu an ayrıyız. Ben örtümden vazgeçmedim, eşim de beni kabullenmedi. Rabbim, ikimizin sonunu da hayır etsin. Boşanmış bir kadın olarak bundan sonra yalnız yaşayacağım. Çocuğum yok. Çevremde İslam’ı yaşayan insan sayısı çok az. Ölene dek yalnız kalsam da sabır ve tevekkülle yaşamak istiyorum. Bana bundan sonra, son nefesime kadar ihlaslı yaşamam, fitnelerden, nefse yenilmekten uzak durmam için nasıl bir yaşantı tavsiye edersiniz? Huzurumu daim kılmak, imanımı devam ettirmek için ne tür kitaplar okumalıyım? Yüreğimi temiz tutmak için neler yapmalıyım?
CEVAP: Allah teala size sabırlar versin. Elbette hayat birisinin eşi olmaktan ibaret değildir. Evlenmek kadar bekarlık da haktır. Mevcut durum ne ise onun üzerinden kulluğumuzu yerine getireceğiz, budur asıl önemli olan.
İkinci olarak da şunu bilmeniz gerekir: Her an bir evliliğe hazır olmanız gerekir. Dul kalmaya da hazır olun yeni bir evliliğe de. Kadere karşı inat rolleri doğru değildir. İhlaslı ve gerçekçi bir evlilik her zaman en iyisidir.
Üçüncü olarak da kendinize bir dernek, vakıf, ders halkası bulun. Onlarla beraber olmaya gayret edin.
Muhakkak ve muhakkak günlük Kur’an okumalısınız. Her ay bir hatim indirecek şekilde okuyun. Bir ilmihal kitabını satır satır okuyun. Zikir virdi edinmeye çalışın.
Sabredin kazanın. Allah yardımcınız olsun. 

Comments are closed