SORU: Selamunaleyküm Hocam. Eşimle 6 yıldır evliyiz ve 4,5 yaşında bir kızımız var. Polis memuruyum. Meslekten önce evlendim, polis okuluna gittiğimde 6 ay kadar bir süre eşimden ayrı kalmak zorunda kaldım. Bu kopuş sorunları da beraberinde getirdi ve nihayetinde senin ailen, benim ailem meselesine geldi durumumuz.

Eşim, annemin babamın yanına gitmek istediğimde senede 15-20 günlüğüne surat asıyor, istemiyor yani. Kayınvalidem hastalandı, sürekli gidip geldi izin verdim ama şimdi benim annem rahatsız ve de yaşlı ve köyde, “git biraz yanında dur, yardımcı olursun” diyorum, “gitmem” diyor. Anamı babamı yanıma almak istiyorum, eşim gönül rızasıyla gelsinler diyemiyor. Bu da beni rahatsız ediyor dinen. Öğrendiğim ‘Allah CC’un rızası ana babanın rızasındadır’ Hadisi Şerif rivayete göre. Eşimle sürekli bu konuda huzursuzluk var, ayrılmak isteğimi de söylüyorum. Kızım için olumsuz olur, ondan sorumluyum. Ne yapayım hocam? Ayrılmak çözüm mü ve uygun olur mu? Allah razı olsun hocam.
CEVAP:  Selamünaleyküm.
1- Öncelikle şunu bilin: Evlilik denen şey budur; kimine sizdeki sorun kimine de bir başka sorun raslar ama evlilik budur. Biraz gerkçekçi olun. Siz mesela. Hem polis olayım hem de hiç sorun olmasın, diyebilir misiniz? Evlilik budur, erkeklik de bu durumu idare edebilmektir.

2- Geçmiş tartışmalar bir yana hanımınızın ahiret anlayışında, insanlık telakkisinde kısırlık var her hâlde; bir gün kendisinin de yaşlanıp birinin eline muhtaç olabileceğini düşünemeyene ne söz söylenebilir? Siz, bu kısır idrake, bir başka kısır idrakle karşılık verirseniz sadece sorunu büyütürsünüz. İdare etmeye mecbursunuz. Boşansanız, annenizin hizmeti mi gerçekleşecek ya da daha iyisini mi bulacağınızı zannediyorsunuz? Bu kelimeyi sözlüğünüzden silin. Ben size tam aksinde bir siyaset öğreteyim. Eşinize, bugünkünden daha fazla ilgi gösterin, bir dediğini iki yapın. Birden bire sizin iyilik puanınız onun gözünde artsın, büyük oranda vicdanını harekete geçireceksiniz. Bu en kestirme yoldur. Biraz erkeklik standartlarına uymaz ama hayat gerçeklerine uyar.

3- Anneniz, sizin din ve dünya görevinizdir. Aynı anne onun açısından sadece ahlâkî bir görevdir. Ahlâk eksikliği ise zorlama ile tamamlanmaz. Gerekiyorsa siz, annenizi yanınıza alın, çok gerekiyorsa anneniz uğruna işten ayrılın ve ona hizmet edin; böylece dünyanız da ahiretiniz de mamur olur. Ona da ölümsüz bir ders vermiş olursunuz. Rızkınız âmirinizi elinde değil ya!

4- Bu tartışmalarınızı sakın yavrunusa hissettirmeyin. Ve asla eşinize el kaldırmayın, kaba konuşmayın; sadece benzin dökmüş olursunuz ateşinize. Bir de polisin cebri uygulaması yasaklandı ya!

5- Çok dua edin ama çok! Allah yardımcınız olsun.  

Comments are closed