10269404_10203894625193845_8914053128634972323_nSORU: 5 aylık hamileyim, çocuğumun özürlü olacağını öğrendim. Aldırabilir miyim? Gurre vermek olur mu?
CEVAP: Geçmiş olsun. Allah’tan size dolu dolu sabır dilerim.
Beş aylık bir bebeğe müdahale edebilmenin tek sebebi, annenin hayati bir tehlike altında olduğunun tıp raporu ile bilinmesidir. Bunun dışında bebeğe müdahalenin caiz olmadığı görüşü ulemanın kabul ettiği görüştür.
Özellikle şunu bilmenizi isterim: Bir anne adayı olarak sizin, zor bir süreçten geçtiğinizi takdir ediyorum. Ama ortada şöyle bir durum da var: Biz, Allah Teala’nın yarattığı çocuklarımızı beğenerek kabul etme gibi bir hakka sahip miyiz? Tıp bize, çocuğumuzun özürlü olacağını bildirdi diye biz çocuğumuzu aldırırsak bunun anlamı, Allah sağlam çocuk verirse kabul ederiz şeklinde ortaya çıkar ki, siz de takdir edersiniz bu yanlış bir anlayıştır.
İki gerçeği unutmayınız. Birincisi, çocuk sadece annesinin karnında mı özürlü oluyor? Sağlam doğup, ömrünün sonuna kadar sakat ve bakıma muhtaç çocuk olmuyor mu? Onların da anneleri, babaları o çocuklarını ‘aldırmalı’ mıdırlar? Elbette hayır. Bilakis o anneler, babalar diğer annelerden babalardan daha titiz ve hizmetkâr oluyorlar.
İkincisi, biz çocuğumuzu doğurup büyütünce sevap kazanıyoruz. Bu sevap, bildiğiniz gibi ayağının altına cennet serilmesi şeklinde özetlenebilecek bir sevaptır. Bir de özürlü bir çocuğa sarılan, onu öpüp koklayan, ona hizmetten lezzet alan, ‘yavrum’ demekten ibadet lezzeti seviyesinde, zikir düzeyinde haz duyan bir kadının Allah katındaki değerini, kazanacağı sevabı bilen Müslüman bir kadının hissiyatı vardır. Neden siz böyle bir nimeti kaçıracaksınız?
Tekrar tekrar düşünün; aldırmak değil hasretle beklemek yönünde tercih kullanın. Tam bir cihad sevabı içinde olacaksınız biiznillah. Sizi şimdiden tebrik ediyorum. Mübarek olmasını diliyorum. Allah Teala sizi, fitneden, vesveseden, insanların aldatmasından muhafaza buyursun. (Yavrunuz doğunca da haberimiz olursa sizi tebriğe geliriz inşaallah.) 

Comments are closed