Peki ama eğer kişiler kendilerini hazır hissetmiyorsa ki zaten kitabın çoğu yerinde anne baba olmanın, çocuk yetiştirmenin ne kadar büyük sorumluluk istediğini...
Seneye hac vazifemi yapmak istiyorum. 2 buçuk yaşında oğlum var ve bakabilecek kimse yok. Eşim belki bir defa gideceğimizi ve çocuğumuz çok hareketli olduğu için görevimizi tam yapamayacağımızı düşünüyor.
Özel günlerde yâ da gece uyandığında, sadece çocuğu emzirmek için teyemmüm alsak olur mu? Niyetim kolaya kaçmak değil.
Eşimle saygı çerçevesinde üçüncü çocuk muhabbeti yapıyoruz. Ben üçüncü bir çocuğu istemiyorum. Maddi imkânsızlıklar kesinlikle mevzu bahis değil. Maddiyatı hiç düşünmüyorum fakat vicdanen de rahatsızım...
Esasında ben de çocuğumu kendim büyütmek istiyorum fakat, eşimin sert tavrı beni çok kırıyor. Her konuda böyle davranıyor. Ben erkeğim, böyle olacak, sertliğinde. Ben ise kırılganım.
Görümcemin, 8 yaşında bir oğlu, 4 yaşında da bir kızı var. Kocası ısrarla üçüncü çocuğun olmasını istiyor, ancak görümcem hiç çocuk istemiyor.
Çocuk sahibi olmayı istiyoruz ancak bu günaha saplanmışken sahip olacağımız çocuk nasıl olur bilmiyorum. Lokmamıza haram karışmış, var gücümüzle temizlemeye çalışıyoruz ama bunun imkanı var mı?
Hocam, bizim bir çocuğumuz oldu, annemin adını koymaya niyetlenmiştik ama bazı özel sorunlardan dolayı koyamadık. Annem bu duruma kırıldı.
Bir bacımız, sağlığıyla ilgili bir sıkıntıdan dolayı 8 haftalık çocuğunu aldırmış. İnsan öldürmüş sayılır mı, günahı nedir?
İki yıldır yalvarmama rağmen eşim ikinci çocuğu istemiyor, ben de artık ondan gizli hamile kalmak istiyorum. Acaba eşinden gizli hamile kalmak günah mıdır?