elbiseSORU: Selamunaleyküm. Ben yaklaşık 2,5 aylık evliyim. Eşim düğünümüzden bir gün sonra bana, abisine olan borcu için kredi çektiğini ve bunu düğün masrafları için harcadığını söyledi. Yani ziynetlerimi verip bu faiz belasından kurtulayım deme ihtimalim de kalmadı çünkü ziynetlerim abisine olan borcu ödemeye bile yetmiyor. Maaşının büyük bölümü banka borcuna, geri kalan kısmı da taksitlere vs. gittiği için bir an önce kapatma imkânımız da olmadı.

Yeni bir işe gireceğim inşallah ve buradan alacağım maaşla bu borcu kapatmak istiyorum. Eşim yaptığının yanlışlığını anladı, bu konuyu konuştuk. Bu durumdan kurtulmak için o da ben de elimizden geleni yapıyoruz. Bu borcu öderiz inşallah ancak ben bunun manevi boyutuna daha çok takılıyorum. Hatta bir müddet bu yüzden kocama alışmak ve sevmekte zorlandım.

Çocuk sahibi olmayı istiyoruz ancak bu günaha saplanmışken sahip olacağımız çocuk nasıl olur bilmiyorum. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı? Lokmamıza haram karışmış, var gücümüzle temizlemeye çalışıyoruz ama bunun imkanı var mı? Evlatlarımıza haram lokma yedirmiş olacağız, onların kursağını da bizim kursağımızı da haramdan temizleme imkanımız var mı? Dille tevbemizi ettik, fiili olarak da uğraşıyor ve böyle de tevbemizi ediyoruz ama kalbim bir türlü tatmin olmuyor.

CEVAP: Aleykümselam. Dille yaptığınız tevbenize eyleminizi de eklerseniz ve samimiyetle sürdürürseniz, Allah’ın mağfireti yakındır. Sözünüzle eyleminiz benzeşmelidir. Borcunuz bitene kadar gerekiyorsa temel gıda ihtiyacı ve benzeri zorunluluklar dışında bir kuruş bile harcamayarak bunu ispat etmelisiniz. 

Comments are closed