I choose hopeSORU: Ben 25 yaşındayım. Son iki senedir de evlilik için pek çok kişiyle helal çerçeve içerisinde görüştüm, hiçbiri de olmadı. Görüştüğüm kişilerin çoğu da sırf tanıdıkların ısrarıyla olmuştur. Bazen de çok strese giriyorum hocam. Artık kimse nasibimdeki o gelsin, diye dua ettiğim zamanlar oluyor.

Sorum ise şu; arkadaşımın nişanlısı, bana uygun birisi olduğunu söyledi, ben de araştırdım, çok düzgün bir çocuk; namazlı abdestli, ahlakı güzel. Rabbimin rızasını kazanabilmek için O’nun yolunda yürüyen bir genç. Ben çok istiyorum olmasını fakat o evliliği düşünmüyor. Arkadaşımın nişanlısı çok konuştu ama ikna olmuyor. Beni hiç görmedi. Fotoğrafımı görüp de beğenmedim dese anlayacağım hocam ama hiç görmeden ben evliliği henüz düşünmüyorum diyerek kapatıyor konuyu.

Şimdi hocam bana gelen görücüleri düşünüyorum; hemen hemen hepsi dünyalık yaşıyorlar. Ben böyle birisini istemiyorum. Benim istediğim tam da yukarıda bahsettiğim genç gibi birisi. O genci düşünmekten artık gelen görücüleri de istemiyorum. Ne yapmam lazım hocam?

CEVAP: Selamünaleyküm. Yanlış yapıyorsunuz. Öyle bir evlilik gerçekleşse bile büyük ihtimalle sizin aleyhinize yürüyecektir. Beğenilen ve peşinde koşulan kızlar bile sonra sıkıntı çekebiliyorlar. Bir de tersi olduğu düşünün! 

Comments are closed