insanSORU: Selamünaleyküm hocam. Yakında düğünüm var inşallah. Düğün için eşimle anlaşamadığımız bir konu var: Gelinlik! Sitenizdeki sorulmuş sorulara baktım ama tam olarak istediğim cevabı göremedim. Eşime de gösterdim soruları ancak, o giyme taraftarı olduğu için o yönde anlamlar çıkarıyor verdiğiniz cevaplardan. Ben, “Hıristiyan kültürüdür giyme” diyorum o, “giyeceğim” diye ısrar ediyor.

Gelinliği giymenin hükmü nedir tam olarak onu öğrenmek istiyorum? Gelinlik yerine giyilebilecek muadil bir kıyafet bakıyorum ama sonuçta onlarda gelinliğe benziyor bir fark da göremiyorum. Sadece kabarık olmayan daha düz kıyafetler falan var ama çokta farklı değil. Genelde kısa cevap veriyorsunuz biliyorum ama ne yapacağımı şaşırdım. Sizden Allah’ın rızası dışına çıkmadan bir düğün yapmak isteyen bu kardeşlerinize nasihat etmenizi ve yol göstermenizi istiyorum. Allah razı olsun.
CEVAP: Selamünaleyküm. Düğün öncesinde bu konuya girmeniz iyi olmamış; gelinlik kadınların putlarındandır. Bu put, bana göre de gelecekteki rahatsızlıkların işaretidir. Eşinizin gelinlik giymesi, dinden çıkmasını gerektirmez ama kalpteki kör taklidi gösterir. Rica edin giymemesi için. Muhakkak giyerse de yapacak bir şeyiniz yoktur. 

Comments are closed