SORU: Selamünaleyküm muhterem hocam. Benim eşim eczacı. Eczacılık istemesinin sebebi de eskiden tesettürlü kardeşlerimizin devlet kurumlarında o vaziyetleriyle çalışamaması. Bundan dolayı okulu bir şekilde bitirip manevi hayatını olumsuz yönde etkilemeyecek bir meslek olan eczacılık mesleğinin diplomasına sahip olmuş.

 

Bazı bölgelerde kız çocuklarını okutmuyorlar. Bizim oralarda da adet adı altında kız çocukları okutulmaz; ama kayınbabam çocuklarını İslami yaşantılarından taviz verdirmeden okutmuş. Hal böyle olunca hanım eczane açmak, çalışmak istemediği halde, babasının o gayret ve çabalarından ötürü bunu yapmak istedi ve açtı. Hanım şimdi, ‘ben babama araba alacağım’ diye tutturdu gerekçesi de babasına olan ahde vefası.

 

Ben de sebebini tam bilmiyorum ama nedense rızam yok. Sonuçta bizim de bir yuvamız, bir geleceğimiz var. Sizce ne yapmalıyım hocam? Aslında bayanın başından beri çalışması uygun değil ama; durum bu vaziyetteyken İslama göre ne yapmalıyım hocam?
CEVAP:  Aleykümselam. Burada iki mesele var gibi görülüyor. Biri eşinizin çalışması. Diğeri de eşinizin babasına araba alması.

 

Eşinizin çalışması, sizin nikâh akdi esnasında kabul etmediğiniz bir durum idiyse yani ‘çalışmaman şartı ile seninle nikâh kıyıyorum’ demedi iseniz onun şimdi eczane işletmesinde bu açıdan bir sakınca yoktur. Eczacı olmasını sizin reddetmeniz hakkınız değildir. Eczacılığı icra ederken hatalı bir tutum içinde olması başka bir şeydir.

 

Eğer eşiniz, kendi kazancı ile babasına araba almak istiyorsa, sizin buna karışmanız caiz değildir. Araba veya uçak, ne istiyorsa alır.

 

Eşiniz sizin evinizi geçindirmek zorunda değildir. Kazandığını da istediği gibi değerlendirir. Onun babasına araba alması ile evinizde bir eksiklik meydana gelecekse bu sizin sorununuzdur. Eşiniz eve katkı vermek zorunda değildir.

 

Hayır eşiniz, sizden para alıp babasına araba almak istiyorsa bu da onun yapması caiz olmayan bir iştir. Sizin paranızla, siz razı olmadıkça babasına hediye alamaz.

Comments are closed