SORU: Selamünaleyküm hocam. Sorum evlilikte ana baba rızası ile ilgili. Ben, 25 yaşında bir bayan doktorum. Yaklaşık 1 sene evvel yine doktor olan bir genç ile evlilik yolunda bir adım atmak istedik. Konuyu aileme açtım. Fakat bu gencin daha evvel kız arkadaşlarının olması, bazı zamanlarda alkol almışlığı var. Ve anne babası ayrı. Bu nedenlerden ötürü ailem duruma karşı çıkıyor.

 

Benimle tanıştıktan sonra bu kişi tövbe etti ve ibadetlerini hassasiyetle yapıyor. Evlenmemizi de kararlılık ve büyük bir arzuyla istiyor.

 

Yapılan istiharelerin olumsuz olması, daha evvel yaşadığı ilişkiler ve anne babasının boşanmış olması sebebiyle ailem karşı çıkıyor. Ne yapmalıyım? Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum. Allah’a emanet olun
CEVAP:  Selamünaleyküm. Sadece bu saydıklarınızdan ötürü onun, evlenilmesi sakıncalı olan biri olduğunu iddia etmek doğru değildir. Fakat, bunların bulunmadığı kimselerle evlenenler bile sıkıntıdan kurtulmuyorlar!

 

Siz doktorsunuz; mesleğinizden bir örnek vereyim size: Neden hastalarınıza, ‘ailende şeker hastası var mı?’ diye soru yöneltiyorsunuz? Çünkü bu bilgi, hastalığın teşhisinde size ipucu verecektir. Bunu da öyle kabul edin.

 

Dinen hiçbir sakınca yoktur, aklınıza ise siz bakacaksınız. Sizle tanıştıktan sonraki gelişmeleri ise ilacın etkisi ile aniden oluşan düzelme gibi görebilirsiniz. Bence daha makul düşünün.

Comments are closed