SORU: Selamunaleyküm hocam, evliliğim hakkında sizden tavsiye istiyorum. 4 yıllık evli ve bir çocuk annesiyim. Problem ise eşimle; beni çok üzüyor, yaşadığı çevre ve görgü itibariyle kadınlara çok değer vermiyor. Onları bir meta gibi kullanmak istiyor. ‘Yapmak zorundasın, görmek zorundasın, bunlar senin görevin’ gibi bir kadın için itici cümleler kuruyor ve beni sinirlendiriyor. O kadar ki böyle zamanlarda ondan nefret ediyorum, görmek bile istemiyorum. Çevremdeki erkeklerin neredeyse hepsi aynı ve ben evlenmeden önce onların hanımları için de üzülürdüm.

 

Aslında eşim kötü ahlaklı değil ama annesine bana ve kız kardeşine bu şekilde kırıcı davranmaktan rahatsız olmuyor, yani canavar oluyor bazen. Gerek hadisler, gerek dinlediğim sohbetler gereği sabredeyim, olumlu olayım diyorum ama imkansız. Anlatmanın da faydası yok bu yüzden Rabbimin rahmetini üzerimden çekmesinden ve cenneti kaybetmekten korkuyorum. Dua ediyorum, şeytanın kullanabildiği en etkin tuzak sanırım bunu da biliyorum ama fıtratım gereği tepkisiz kalamıyorum. Şimdiden Allah razı olsun.
CEVAP:  Selamünaleyküm.
Size dua ediyoruz. Sabredin, gelecek ve kalpler Allah’ın elindedir. Bir sabah kalktığınızda daha huzurlu bir evde, size karşı yumuşamış bir eşle beraber olursunuz inşallah. Duaya ve sabra devam edin.

Comments are closed