SORU: Benim sorum şu; Allah, bizim kimi eş olarak seçeceğimizi bildiği için o kişiyi kaderimize yazıyor, yani evleneceğimiz kişiyi kendi irademizle belirlerken evlilik zamanımızı yani evlilik yaşımızı Allah kendi hesabına göre mi belirliyor?

 

Ben 27 yaşındayım ve bu zamana kadar üniversite okurken de hiç evliliği geciktirme, kariyer yapma gibi düşüncem olmadı, evliliğe hep sıcak baktım. Hep ahlaklı, namazlı iki dünya saadeti yaşatacak biri olsun istedim ve dua ederken de Furkan 74. ayetinin mealini çokça okuyarak dua ediyorum. Elbette Allah’ın bir bildiği vardır ama evlilik gecikince de gönül, göz, nefis günaha kayıyor.

 

Kısaca sorum şu; evlilik yaşı bizim elimizde olmayan bir kadere mi bağlı ve evliliğin gecikmesinde de bizim için bir hayır var mıdır?(evlilik için dua ederken de nasibimdeki kişinin ve evliliğin hakkımda hayırlı kılınıp ondan sonra nasip olması için dua ediyorum)
CEVAP:  Mümin elinden geleni yapar. Önüne gelen fırsatları değerlendirmeye çalışır. Gerisini de dert etmez. Kadere iman budur. Evlilik için ve her şey için kader budur. Bunun ayrıntılarına dalmak ise bile bile kendini yıpratmaktır.

Comments are closed