keyboard011SORU: Selamünaleyküm hocam. Eşim bana, “Telefonuma bakamazsın, kurcalayamazsın. Arkadaşlarımın resimler var, mail ve sosyal hesaplarımı karıştıramazsın” diyor. Dinimize göre bu konuda benim haklarım nelerdir? Ne yapmalıyım?
CEVAP: Selamünaleyküm.
Eşleri bir arada tutan nikâh akdidir. Nikâh akdinin getirdiği haklar arasında özel durumlara muttali olma, tecessüs dediğimiz ‘gizliyi araştırma’ yoktur. Erkeğin eşini bir cariye gibi görmesi, telefonunu, cüzdanını, dolabını teftiş etmesi normal bir aile mantığına aykırıdır. Böyle bir yetkilendirme de normal aile yürürken erkeğe veya kadına verilmemiştir.
Bilhassa erkeğin hanımının telefonuna, bilgisayarındaki özel dosyalara bakması uygun olmayan bir davranıştır. Zira bayanın, bayan arkadaşları ile yazışmasının caiz olduğu ama eşinin bir başka bayana ait olması açısından bakmasının caiz olmayacağı şeyler telefon veya benzeri cihazlarda bulunabilir, erkek bunlara baktığında da hata etmiş olur.

Zamanımızda, günlük hayatın tabii bir parçası durumuna gelen telefonlar ve bilgisayarlar kişilerin özeli kabul edilmektedir. Eşlerin, birbirlerinin izin verilmeyen özeline müdahalesine gelince şu inceliğe dikkat edilmesi gerekmektedir:
Dinimiz iki şeyi yasaklamıştır: Suizan ve tecessüs.
Telefon veya benzeri cihazları izinsiz olarak kontrol etmek, bu iki yasağı aynı anda işlemek demektir. Sıradan iki mü’min için bile geçerli olan bu yasağın eşler arasında cereyan etmesi kabul edilemez.

Eğer eşlerden biri, eşinin iffeti ile ya da can, mal güvenliği ile alakalı olarak bir şüphe taşıyorsa, zaten aileye dair hassasiyetler kaybolmuş demektir ki, bu durumda yapılacak her hareket, kullanılacak her cümle aileyi ve nikâhı çökertmeye yönelik bir adım olacaktır. Bu riski göze alarak yapılacak davranışlar, akıbeti kabul ederek yapılmış davranışlar durumundadır.
Özet olarak eşlerin birbirlerinin mahremlerini inceleme, istihbaratçı gibi takip etme seviyesine düşmelerini hatalı buluruz.
Selamünaleyküm.
Nureddin Yıldız 

Comments are closed