large (5)SORU: Kul hakkı konusu son zamanlarda zihnimi çok kurcalıyor, uykularım kaçıyor. Bundan yaklaşık 6 ay önce evlilik amaçlı biriyle görüştüm ve bu görüşme yaklaşık olarak iki ay sürdü. İlmi bilgisi benden çok fazla, dikkatli yaşayan bir bey gibi görünüyordu ilk başta. Elhamdülillah, sınırlarımı korumaya çalıştım, flört olarak tanımlayabileceğim bir davranış içerisine girmedim, beyefendinin bu tür konuşmalar yapma isteğine rağmen. Her zaman, İsra suresi 32. ayeti hatırladım ve karşı tarafa hatırlattım. Bir süre sonra, beyefendi ilgisiz davranmaya, arayıp sormamaya başladı ve bu görüşme süreci kaba bir biçimde de son buldu.

Dolaylı bir şekilde yazdığımın farkındayım ancak, kul hakkından bahsim şudur: Bu kişiye karşı kırgınlık duygularım vardı ve maalesef ki şikayetimi ilk önce Rabbime yönlendirmek yerine, belki de sempati ve empati bekleyerek, en yakın çevremle paylaştım. Beyefendi hakkında bir iki söz söyledim. Şimdi çok pişmanım. Bu, gıybete girer mi? Ben bu kişiyle dünya gözüyle karşılaşmak istemezken, hesap günü Rabbimin huzurunda karşılaşmaktan korkuyorum. Helallik isteme zorunluluğum var mı? Beyefendiye ulaşmak imkânım bulunmaktadır.
CEVAP: O beyde bulunmayan bir şeyi iftira ederek konuştu iseniz elbette ona bir mesaj çekerek de olsa hakkını helal etmesini isteyin. Hayır, size yaptığı yanlışı anlattı iseniz kendi başınıza istiğfar edin. Başka yapmanız gereken bir şey yoktur. Allah yardımcınız olsun. 

Tags:

Comments are closed