Thinking-ManSORU:  Evlenme niyetinde olan birisiyim. Ailemin aracılığıyla bir bayanla bu niyetle görüştüm. Benim için doğru aday olabileceğini düşünerek 2. ve 3. kez görüşmeyi talep ettim ve görüştük. Karşımdaki insan, dini değerlerine sahip çıkan birisi idi. İki taraf da onay verdi ve kız isteme gerçekleşerek dua yapıldı. Daha sonrasında bir hafta kadar süren zaman diliminde benim içimde isteksizlik, yanlış karar verdiğimi düşünme, hevesimin azalması ve o insanla mutlu olamayacağıma inanma gibi durumlar söz konusu oldu.

Her duamda hayırlısını diledim, elimden geldiği kadar istişare yapmaya ve mümkün mertebe istiharede bulunmaya çalıştım, günden güne bu düşüncelerim pekişti. Daha fazla uzamaması gerektiğini düşünerek o bayan ile evlilik yoluna çıkmaktan vazgeçtim. Bunun sonucunda gerek ailem, gerek karşı taraf gerekse ortak tanıdıklardan yanlış yaptığıma, geç kaldığıma ve ayıp olduğuna dair tepkiler almaktayım. İster istemez bu konuda karşı tarafın hakkına girdiğim, hayalleri ile oynadığım bir pozisyonda olduğum düşüncesine kapılıyorum. Hocam kusurlu düşünüp yaptığım bir durum söz konusu mudur? Bu durumda nasıl davranmam ve etrafımdakilerin tepkisine nasıl karşı durmam gerekir?
CEVAP: Daha sonra oluşabilecek olumsuzlukları dikkate aldığınızda olması gerekeni yaptığınız anlaşılacaktır. Özel bir ilişki veya benzeri özel bir hata söz konusu değilse yanlış yapmış sayılmazsınız. Elbette bayanlar açısından kendisi ile görüşülüp ayrılması olumsuz bir durumdur ama gelecekteki huzur dikkate alındığında onun açısından da iyi olmuştur. Şimdiki küçük yaralar yarın büyük olacaktı. 

Comments are closed