Evlenme niyetiyle görüşen kişilerin, devamlı olarak üçüncü şahısların bulunduğu kafe, lokanta gibi yerlerde baş başa görüşmelerinde halvet söz konusu olur mu?
Evlilik düşünülen ya da evlilik için görüşülen erkeğe, saçın şeklini söylemek caiz midir? Zira saçın şeklini beğenip beğenmeyeceğini bilemeyiz ve beğenmezse sorun olur.
Daha fazla uzamaması gerektiğini düşünerek o bayan ile evlilik yoluna çıkmaktan vazgeçtim. Bunun sonucunda gerek ailem, gerek karşı taraf gerekse ortak tanıdıklardan yanlış yaptığıma...
Hassas olduğum noktalardan birisi, tüy. Nişanlım fazlasıyla tüylü bir insan ve bunun, benim ondan soğumama sebep olmasından, evlendikten sonra daha da
Hocam ben 4 aydır nişanlıyım. Nasip olursa yazın evleneceğim. Şimdiden nişanlımla nikah kıymam ne kadar doğru
Evlenmeyi ve aile içinde yaşamayı cihat gibi görmek gerekir. Allah Teala’nın namazı emrettiği kadar nikâhlanıp iffeti korumayı ve Ümmet’i büyütmeyi emrettiğine de iman etmek şarttır.
Kızın ailesi, bizim aileye göre daha dindar. İkimizin aileleri de evlenmek maksadı ile konuştuğumuzu biliyorlar. Hatta ben, kızın babası ile arasıra görüşüyorum.
İlk gördüğümde kuran talebesi ahlakı, ailesi hoşuma gitmişti. Söz yaptık. Ahlaklı, edepli bir kız ama ben 4-5 ay geçti bir türlü beğenemiyorum.
Hocam, bugüne kadar evlilik konusunda bir ilerleme kaydedemedim. Elimden geleni yapıyorum ama sonuca ulaşamıyorum.
Ben istiyorum ki; imanlı, ahlaklı, edepli biraz da durumu iyi olsun, çok mu şey istiyorum acaba?