10629691_10203859570263950_1863666331054481394_nSORU: Hocam, dinimize hizmet etmek istiyoruz ama yaşımız 25’lere geldiği için kendimizi ilim için çok geç kalmış hissediyoruz.
– Evlilik hislerimiz ağır basıyor ve okursak, çalışmazsak evlenmemiz hayal gibi bir şey.
– Çevremiz bize, imam olun görev alın rahat edin, gibi çok karşı olduğumuz bir düşünceyi dayatıyor. Karşı çıkarsak bu sefer de maddi yardımlarını kesiyorlar ve tek başımıza kalıyoruz.

Hocam bizim gibi yaşı 25’lere gelmiş evlatlarınıza ne önerirsiniz? Her şeyi bir kenara bırakıp ilim yolculuğuna mı çıkmalıyız yoksa yuva kurmaya mı çalışmalıyız? Hocam zaten sohbet dinleyen, Türkçe eserler okuyan kişileriz, iyi kötü Kur’an Kursu temelimiz de var. Okumaktan kastım yatılı şekilde, âlim olmak için olan okumak. Bu ikilem içinde kalmamak için ne yapmalıyız?
CEVAP:  Gerçekten dinine hizmet etmek ise gayen, senin kendini iyi bir mü’min olarak ortada tutman da dinine yapabileceğin ve yapman gereken bir hizmettir. Sen bir mü’minsin. Senin iyi olman dininin iyi bir insan kazanması değil midir? Böyle düşün bunu.
İkinci olarak da, bu şekilde bir zihin karışıklığı yersizdir. Dinimiz bize önemli ve öncelikli listesi yapmamızı emreder. Saydığın işler arasında bir ÖNCELİKLİ LİSTESİ yap. İşleri sıraya koy. Öncelikli hangisi ise onunla başla.
İman,
İffet ve
Hizmet.
Bu üçlü sıralamaya göre işlerini yürütmeye çalış. Sıkıntı hissetmediğini göreceksin. 

Comments are closed