SORU: Mümin ev kitabınızı okuyorum. Çok güzel bir kitap emeğinize sağlık, çok katkısı oldu. Allah nasip ederse ileride evleneceğim ve anne olmak istiyorum.

 

Kitabın bir bölümünde; “Kul, Allah’ın yaratmada kendisini bir aracı olarak kullanmayı takdir buyurmasını ele geçmez bir nimet olarak bilmesi gerekirken, kulun şu sayıda ve şu zamanda çocuk planları yapmaya kalkışması kulluk konumu ile çelişkilidir”demişsiniz.

 

Peki ama eğer kişiler kendilerini hazır hissetmiyorsa ki zaten kitabın çoğu yerinde anne baba olmanın, çocuk yetiştirmenin ne kadar büyük sorumluluk istediğini, çocuğu dini üzere büyütmenin zorluklarını vs. anlatmışsınız. Yani demem o ki anne baba birkaç yıl ertelese, kendini ilmen fikren bedenen hazır hissettikten sonra bebek yapsa yine kullukla çelişir mi?

CEVAP:  Evlenir evlenmez çocuk sahibi olmak diye bir şart yoktur. Hazır hissedememek veya evlenmenin tadını yaşamak gibi bir gerekçe ile de ertelenebilir çocuk talebi. Bu noktada sorun yoktur. Sorun, anne veya babanın kendisini ‘dilediğinde çocuk yapar, dilemezse yapmaz’ edasında görmesindedir. Orada ifade edilen budur. Allah’a emanet olunuz.

Comments are closed