Muslim daughter in father's weddingSORU: Selamun aleykum hocam. Allah’ın izniyle kıblegah bir yuva için adım atmış bulunuyoruz. Bu süreci Rabbim rızasına uygun geçirmek için gayret ediyoruz. Zorlandığımız meseleler var. Nişan alış verişi, ev eşyası gibi konularda nasıl dengeyi sağlayacağımız konusunda sizin görüşünüzü almak istiyoruz. Bir genç kız için çeyiz konusunda dengeyi nasıl sağlamalı? Danteller, işlemeli boncuklu örtüler.. Bir örtü yetecekken boncuklu süslü örtü alınmalı mıdır? Normal bir yüzük yetecekken daha güzeline iki kat ücret ödenmeli mi? Ev eşyası konusunda ihtiyaç merkezli alış veriş yapmak istiyoruz ama aileler iyisinden güzelinden standart çiftlerin eşyalarından almak istiyorlar. Aileler normalden çok lüksünü abartılısını da beklemiyorlar ama yine de gönlümüz rahat değil. Hem islami hassasiyetlerimiz hem ailelerin gönül razılığı hem örfler konusunda nasıl denge sağlamalıyız, tavsiyelerinize ihtiyacımız var?
2.konu; kına gecesi için helal dairede bayanlar nasıl bir organize yapmalı? İlahilerin, skeçlerin olduğu bir program olabilir dedik ama hem nişanı hem düğünü böyle yapacağımız için kınanın da böyle olmasa hanımlar arasında eğlenebilseler diyoruz..
3. konu nikah olmadığı için görüşmelerimizde nasıl bir ölçü olmalı? Ayda bir kalabalık mekanlarda üçüncü şahıs olmadan edep sınırları içerisinde görüşme olabilir mi? (bu görüşmeler keyfi olmanın ötesinde iki tarafın birbirine ısınabilmesi için önemli.. Kalpler tam ısınmadan islami karakter düşünülerek kabul edildiği için) Uzun oldu ama yakın zamanda cevabınızı bekliyorum.. Selametle.
CEVAP: Selamünaleyküm.
Hanımların hayattan ve evlilikten ne anladıklarına bağlı bir cevap vermem gerekiyor size. Bu dünya, ‘bildiği sureleri bana öğretsin yeter’ diyen hanımlar da gördü. Mobilya mağazasını evine taşıtmadan masaya oturmayan hanımlar da görüyor. Ortasını herkesin imanı ve hayattan ne beklediği bulabilir.
Kına gecesinin dini bir boyutu yoktur; sıradan bir toplantı hükmündedir. Bu tür toplantıların ilahiler ve benzeri şeylerle renklendirilmesi gerekmez. Hatta Kur’an tilaveti bile anlamını ifade etmemektedir; yapılmaması daha uygun düşer. Tanışma, ikram ve dua ile biten bir toplantı daha seviyelidir.
Nikâh akdi olmadan yalnız kalmanın tehlikesini göze almak doğru değildir. Muhakkak üçüncü bir şahsın beraberinde bulunmak gerekiyor. İyi niyet yeterli değildir.
Allah’a emanet olun. 

Comments are closed