cutySORU: Hocam, selamunaleyküm.
Allah sizlerden razı olsun, sizi yetiştirenlerden razı olsun, onlara merhameti ile muamele etsin inşallah. Hocam, eğitimin anne karnında başladığını biliyoruz, elhamdulillah. Ancak ben şunu sormak istiyorum, hamilelik sürecinde çocuğumuz için neler yapabiliriz? Aradığım ilmihal kitaplarında hep, doğum ve doğum sonrasından bahsedilmiş. Ancak ben, dikkatli ve düzenli biçimde bu evreyi geçirmek istiyorum, nasib olur ise bir gün… Bebeğimizin olacağını öğrendiğimiz zamandan, doğuma kadar olan sürede salih bir evlat yetiştirmek için neler yapmamızı tavsiye edersiniz?

Hocam, her namazımda evlatlarıma dualar ediyorum. Bu konu benim cennet sebebim, imtihanım… elimden geldiğince hazırlıklı olmak, elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Henüz hamile değilim, ancak bir gün nasib olur ise, ben de bir mücahit yetiştirmek istiyorum. Dualarınıza muhtacız, inanın size de her vakit dua ediyorum. Rabbim sizden razı olsun… Selamunaleyküm.
CEVAP: Aleykümselam.
Mü’min, imanını nefesleri ile paylaşan insandır. Her nefesimiz, imanımızın yansıdığı bir andır. Siz, çocuğa hamile olunca ne yapmak gerektiğinden bahsediyorsunuz. Ben ise sizi başka bir konuda ikaz edeyim: Çocuğa hamile kalmadan önce, çocuk hayal etmenin bile eğitimini almasak mı sizce? Çocuğu hayal etmemiz bile şu büyük kâinat düzenine göre olmalı değil midir?
Hamile bir kadın şunlara dikkat edecek:

a- Hamilelik öncesinde, bilhassa hamile kalacağı ilişkide, kadın ve erkek huzurlu, istekli ve zevkli olmalıdırlar. Bilhassa kadının isteksiz bulunduğu bir ilişkinin akabindeki çocukla, kadının sempatik ve istekli bulunduğu ilişkinin akabindeki çocuk arasında fark bulunabilir. Yatak odalarımızı bir itfaiye merkezi gibi bizim için takdir buyuran Rabbimizin hikmetlerini iyi kollamak gerekiyor. Bu ilişki anında Peygamber aleyhisselamın tavsiye buyurduğu duayı muhakkak okumalıdır her ikisi de. O dua şudur: Allahumme cennibna eş-şeytane ve cennib eş-şeytane mimma rezaktena.

b- O günden öncesinde ve o günden itibaren gıdaya çok dikkat edecek. Sağlık açısından sakıncalı, dinen şüpheli şeyleri yemeyecek, içmeyecek. Bir lokma bile olsa bu ilkeyi koruyacak.

c- Hamilelik bilgisi ile beraber tıbben gerekenleri yapacak. Sağlıktaki bütün imkânlar Allah’ın nimetleridir. Nimetlerin kıymetini bilecek.

d- Hamileliği reklam konusu yapmayacak. Kaçak bir iş gibi gizli saklı da tutmayacak. Kadınlar arasında muhabbet konusu olmasını engelleyecek. Ahlâkla alenilik arasında mü’mince bir çizgide duracak.

e- Namazlarında, özel vakitlerinde yoğun dualar edecek. Kendisine ve yavrusuna dualar edecek. Çocuk doğmadan önce, çocuğun göklere yükselmiş duaları olmalıdır. Çocuğuna iç çamaşırını henüz doğmadan biçip diken annelerin yanında bu ümmetin anneleri doğmamış çocuklarının dualarını bile başlatmış olmalı değil midirler? Duasını makbul zannettikleri salihlerden dua talep edecek. Bilecek ki doğum ve sonrası ancak sabırla aşılabilir bir dağdır. Çok sabır isteyecek Rabbinden, hem de çok! Hele anne babası varsa, onların dualarını sürekli isteyecek onlardan.

f- Kendisi ve eşinin moralinin çok önemli olduğunu bilecek. Hem o hem de eşi, doğum gerçekleşene kadar bir kulağını ve bir gözünü köreltecek ki, şeytan aralarına fitne koymayı beceremesin.

g- Bu dönemde Hanne kadının karnındakini Allah’a adaması konusunu düşünecek. Aynısını yapmak zor olduğu için en azından onun bir ideal olduğunu bilecek. Ona özenecek, doğuracağı yavrusunu Allah için büyütmeyi isteyecek.

h- Hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren, sadece yabancı erkeklerden kaçması yetmez. Fasıka kadınlardan da uzak duracak. Mü’mine bacılarını kendisi için yeterli bulacak.

i- Hamilelik döneminde çocuğu onu dinliyor gibi bilip çok Kur’an okuyacak. Zikir yapacak. Tesbihi elinde olacak sürekli.

j- Gerçekleri bilip öyle konuşacak.
‘Çocuk yapıyorum’ demekten utanacak. ‘Rabbim, beni anne yapmayı murad etti’ diyecek. ‘O’nun için doğuracağım, O’nun nebisinin ümmetine insan yetiştireceğim’ diyecek.

Ve en büyük gerçeği bilip haykıracak. Sesi Arş’a yükselene kadar. Fezadaki bütün melekler duyana kadar haykıracak:
‘Anne olacağım.
Ücretimi Rabbim verecek.
Anneyim diye bana cennet verecek.
Hamileyim. Üçüncü ayımdayım. Cennet müjdeme altı ay kaldı.
Sekizinci aydayım. Bir ay kaldı cennete.
Üç gün kaldı. Üç gün sonra bir adım cennetteyim.
Bugün sancılarım arttı, bugün cennetin kokusunu alıyorum.
Ve anne oldum:
Ümmetim bir mü’min çoğaldı biiznillah.
Ben de bir adım girdim cennetlere biiznillah.’

Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ 

Comments are closed