Muslim-Couple-600x347SORU 1: Selamünaleyküm. Hocam, benim size evlilikle bir ilgili bir sorum olacak; Bir arkadaşım bir fıkıh kitabında okuduğunu söyledi. Okuduğu şu, tam olarak yazamayacağım, dediklerini çevirerek yazıyorum:”İki seven insan evlilikten söz ederken, iki kişi veya arkadaşları ona şahit oluyorsa, o iki insan Allah katında nikahlı sayılıyormuş.” Hocam, bunu bana açıklayabilir misiniz?

SORU 2: Ben bir soru sormak istiyorum. Arkadaş ortamında biri benimle evlenir misin derse ve yanındakiler onu duyarsa nikah oluyormuş. Ben böyle bir şey olmuş olabilir diye (olup olmadığını hatırlamıyorum) erkek arkadaşıma, ne olur ne olmaz ayrılırız diye,  3 defa boş ol dedirttim fakat o sırada aklıma boşanan kadının başkasıyla evlenmesi, o kişininin ölmesi veya rızasından sonra tekrar dönebileceği gelmedi. Şimdi bizim evlenmemiz haram mı? Bilmeden böyle bir şey olur mu?

CEVAP 1: Aleykümselam.
Böyle değil. Doğrusu şudur:
İki kişinin önünde bir erkek kadına ‘sen benim karım olur musun?’ diye sorduğunda o da ‘oldum’ derse bu bir nikâhtır. Çünkü nikâhın şakası veya tiyatrosu yoktur.

CEVAP 2: Selamünaleyküm.
Evlilik ve boşanma şaka kaldırmaz işlerdir. Bir kere ‘olabilir’ ihtimali ile kimse evli olmuş olmaz ki boşanma gerçek olsun. Bir de bu tür arkadaşlıklar caiz olmayan şeylerdir. Külliyen uzak durulması gerekir. 

Comments are closed