nefrSORU: Selam ile… Hocam az önce elime bir kitabınız geçti. İçeriğinde sualler ve cevapları vardı. Bu beni zihnimde dönüp duran iki meseleyi size danışmaya yönlendirdi. Birinci sualim: Beni seven bir adamla evli idim. Lakin ona hiç bir şekilde ısınamadım. Zamanla bunu aşacağımı düşünüyordum fakat tam tersi oldu ve ben gün gün kendisinden soğudum. Eve geldiği zaman kapıyı açmak dahi istemiyordum. Onu görmek ani bir sinir sağanağına sürüklüyordu beni. Sık sık ağlama nöbetleri geçirmeye başladım. Psikolojik danışmana gittim. Dindar bir bayandı. Bana, “sevmiyorsan sevmiyorsundur, bu kadar kendine yüklenme rahat bırak kendini” dedi. Aradan bir kaç ay geçti fakat ben rahat olamıyordum. Özür dileyerek şu ayrıntıyı da belirtmek isterim ki, yatak odamız tam bir cehennemdi benim için. İslamın hükümselrini biliyordum ama eşimin bana yaklaşması bana azap veriyordu. Bu yüzden sık sık geri çeviriyordum. Bu defa da helaliyim, Allah bunun hesabını soracak diye kendimi mahvediyordum. Sonraki zaman diliminde intiharı düşünür oldum. Hiç bir şeyden zevk almıyordum hayatta. Oysa sosyal biriyimdir. Etrafımca çok neşeli bilinirim. Namazlarımı da bıraktım bu süreçte. İçsel huzursuzluk beni bir nevi hasta etmişti. En sonunda ayrılık kararı verdim. Ve ayrıldım. Fakat babam sürekli “Allah bunun hesabını sana soracak. Meşru bir sebebin yok” diyor. Oysa ben Hz. Zeyneb ile Hz. Zeyd’e baktığımda bunun meşru bir sebep olduğunu görüyorum. Ki eşimden de helallik diledim defalarca. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?
İkinci sualim de, oğlum dört yaşında şuan. Ve dönem dönem, çocuğu alırken vs babasıyla ayaküstü görüşüyoruz. Ya da telefonda çocuğa dair bir mevzuda istişare yapıyoruz. Babam bu konuda da takıntılı. Karşısında islami husulara dikkat ediyorum. Ki açık alanda oluyor çocuğu verip alma mevzu. Bu husustaki görüş nedir acaba? Allah razı olsun. Selametle…
CEVAP: Selamünaleyküm. Babanız pek haklı söylüyor. Şu anda yapacak bir şeyiniz yoktur. İstiğfar ile geçmişinizi kapmaya çalışın. Eski eşiniz de size hakkını helal etti ise inşaallah sıkıntıya düşmezsiniz. Çok istiğfar etmelisiniz. Şeytanın size ikinci tuzağı, yaptığınızın yorumu ile sizi yıllarca harap etmesi olmasın. Eski eşinizle, normal bir yabancı ile görüşür gibi görüşebilirsiniz. Kendinizi test edin ve uygun bir durum görürseniz en kısa zamanda evlenin. Bu sizin keffaretiniz olur. 

Comments are closed