SORU: Hayırlı günler hocam. Benim sorum evlilik konusunda. 25 yaşında bir bayanım. Bugüne kadar birçok kişi çıktı karşıma ama olmadı. Namazlarımda hep hayırlı bir insanla karşılaşmak için dua ediyorum. Evlilik benim için çok önemli bir konu. Ailem, huzursuz bir aile. Benim de böyle bir yuvam olmasın diye hep dua ediyorum. Rabbime şükürler olsun ki dualarımı kabul ediyor, birileri çıkıyor ama olmuyor.

 

En son biriyle tanıştım. Annesi beğenmiş beni söylemiş kendisine. İkimizde resim gönderdik birbirimize. Olur dedik. Beğendik birbirimizi. Çok önceden rüyamda görmüştüm zaten, bu konu ortada yokken. Rüyamda kırmızı arabası olan biri bizim evin önünde bekliyordu. Gerçekten tanıştığımız günde kırmızı arabasıyla geldi görüşme yerine.

 

Fazla uzatıp zamanınızı almak istemiyorum hocam. Görüştük konuştuk bazı sebeplerden dolayı olmadı. İkimiz de öğretmeniz. Onun üniversitede kız arkadaşı olmuş, çok sevmiş kızın ailesi vermemiş. Aklının hala onda olduğunu düşünüyorum aradan 6 yıl geçse de. Her ne kadar unuttum dese de inanamadım. Ben de gurur yaptım, çünkü ikinciliği kabul edemedim. Bu yüzden çok hoşlansam da kendimi veremedim bu işe.

 

Benim hiç olmadı erkek arkadaşım. Hep evleneceğim insanı bekledim. İstihareye yattım birkaç kez hiçbir şey görmedim. İstihare duasını okumadan yatsıdan sonra dua edip yattım. Rüyamda çok güzel sarı üzümler gördüm, olgunlaşmış üzümler ama üzümü yedikten sonra geri çıkarmak istiyorum, üzümün hiç tadı yok çünkü.

 

Sormak istediğim şu; dua ettiğim zamanlar hep birileri çıkıyor ama olmuyor. Bu sefer de olmadı. İlk başta çok sevindim, demek ki hayırlı biri dedim. Çünkü öyle dua etmiştim. Hep şu aklıma takılıyor. Yoksa ben böyle insanlara mı layığım? Rabbim bana böyle kişileri mi layık görüyor? Rüyadan da anlaşılacağı gibi pek hayırlı değil bu işin sonu. Yanlış mı düşünüyorum hocam?

CEVAP:  Selamünaleyküm. Rüya konusunu abartıyorsunuz. Rüya ile hayat düzeni kurulmaz. Abartmayın. Bulunduğunuz yaşta, okumuş, bir meslekte yürüyen ne kadar bayan olduğunu merak ettiniz mi hiç? Acele etmenize gerek yoktur, sabırla bekleyin, araştırmaya devam edin.

Comments are closed