chinese_family_eatingSORU: Selamünaleyküm. Hocam, benim sorum sıla-i rahim ile ilgili. Annem ve babam akrabalık bağlarına özen göztermeye çalışıyorlar. Ancak ben, onlarla yaşayan evlatları olarak, onların gösterdiği hassasiyeti göstermekle yükümlü müyüm? Onlar, abi ve ablalarıyla telefonla veya yüzyüze görüşüyor lakin ben halalar ve dayılarımı ayrıca arayıp sormuyorum; onların yanında ben de öğreniyorum zaten durumlarını. Bu durumda bana has bir sıla-i rahim var mıdır? Yani ayrıca benim de gidip gelmem, telefonla görüşüp, ihtiyaçlarına koşmam gerekir mi, yoksa bu yükümlülük evlendiğim zaman mı bana yüklenir? Teşekkürler…
CEVAP: Selamünaleyküm.
Babanızın halanızla bağlantısı kardeşlik bağı ile oluşuyor. Sizin ise halalık yeğenlik bağı ile oluşuyor. İki ilişki arasında seviye farkı vardır. Bu seviyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Anne,

Baba,

Dede-nine,

Kardeş,

Babanın kardeşleri,

annenin kardeşleri,

Yakınlığına göre diğer akrabalar.

Bu sıralamada; bir üstte bulunan varken, bir alttakine geçilmez yani bir sıralama söz konusudur. Siz de durumunuzu ona göre değerlendirirsiniz. Fakat, başkasının namazı sizin namazınızın yerine geçmeyeceği gibi, babanızın sıla-i rahimi de sizinkinin yerinize geçmez. Siz, size ait olanı, becerebildiğiniz kadarıyla yapacaksınız. 

Comments are closed