46
Kâlû Bela’da İbrahim aleyhisselamın insanları Kâbe’yi tavafa davet ettiği o muhteşem çağrıyı işitip ”Lebbeyk Allahümme Lebbeyk…” dediğimiz günden bu yana hasretini çektiğimiz topraklara gidiyoruz. İşlemlere başladığımız an itibariyle ayaklarımız yere basmıyor. Heyecanla hazırladığımız valizlerimizin yanına birde dualar, selamlar götürüyoruz heybemizde. Biz gidiyoruz ama bizi yolcu eden herkeste aynı heyecan, aynı coşku… Rabb’im bize de nasip etsin derken gözleri yaşarıyor, sarılıyoruz sıkı sıkı muhabbetle…

 
İlk yolculuğumuz kâinatın kalbine, Mekke’ye… Havaalanında giyilen ihramlar, bembeyaz eşarplı nur yüzlü teyzeler… İhrama girdik, namazımızı kıldık ve umre niyetimizi ettik. Az önce sevdiklerimizden ayrılırken döktüğümüz gözyaşları hemen unutuldu. Şimdi çocuklar gibi şen, çocuklar gibi heyecanlı ve mutluyuz. Dilimizden, sözümüzden, bedenimizden, elimizden kimseye zarar vermeyeceğimiz bir duruşla uçuyoruz.

 
Mekke’de otelimize yerleşip bir saatlik dinlemenin ardından kafile hâlinde toplanıp umremizi tamamlamak için Kâbe’ye gidiyoruz. Dilimizde tek kelam “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk. Lebbeyke La Şerîke Leke Lebbeyk. İnne’l Hamde Venni’mete Leke ve’lmülk La Şerîke Lek” nidalarıyla yani ”Buyur Allah’ım buyur işte kapına geldim, buradayım. Senin eşin ve benzerin yoktur. Bütün hamdler, şükürler yalnızca sanadır ve mülk senindir.” dedik. Kâbe’ye doğru adımlarımızı atarken kalbimin sesini işitir gibi oluyorum. Aslında biran bana eşlik edemeyeceğini bile düşünüyorum. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Kâbe’yi ilk görüşte yapılan duaların kabul olunacağını bildirmiştir. Kâbe’ye yaklaştığımız an başımızı eğip ilerliyoruz. Hocamız “artık bakabilirsiniz” dediği an kaldırdığım başımla gözlerimden inen yaşa hâkim olamıyorum. Yıllar yılı özlemini çektiğim, her gidenin ardından iç çekerek “bana da nasip et Rabb’im” diye dua ettiğim Kâbe’m tüm heybeti ve ihtişamıyla karşımda işte. Büyüleniyorum ve donup kalıyorum. Hatta gitmeden önce günlerdir ezber yaptığım ilk görüş duamı da unutacak oluyorum biran. Daha doğuştan fıtratımıza yerleştirilmiş bir özlem bu. Tüm sadeliğine rağmen âşık etmiş bizi kendine… Daha doğuştan kara sevdalanmışız biz…

 
Hacerü’l Esved’e uzaktan ellerimizi kaldırıp “Bismillahi Allahuekber” deyip sağ elimizin de avcunun içini öpüp tavafa karışıyoruz. Şu selamlama şekli bile beni âşık ediyor kendisine. Hacerü’l Esved’i selamlarken “Kıyamet gününde Hacerü’l Esved getirilecek. Konuşan bir dili bulunacak ve kendisini selamlayan herkesin mü’min ve muvahhid olduğuna şehadet edecek.” hadis-i şerifi geliyor aklıma. Rabb’im bu ne muhteşem bir duygu, elhamdülillah. Döndükçe dönesi geliyor insanın. Döndükçe özgürleşiyorum , döndükçe arınıyorum , döndükçe yakınlaşıyorum ve ben ilk kez ruhumla gülümsüyorum. Tavaf esnasında herkes farklı dua ediyor. Kimi sesli kimi sessiz; kimi Kur’an okuyor kimi dua kitabı okuyor; kimi ağlıyor kiminin gözlerinin içi gülüyor. Ama herkes aşkla dönüyor. Her milletten insan, milyonlarca insan ve tek bir amaç. “Kardeşlerim benim” deyip hepsine sarılasım geliyor. Ne güzel bir dinin insanlarıyız biz Rabb’im.

 
Tavafımızı tamamlayıp yeşil ışıktan çıkıp, kenarda tavaf namazımızı kılıp uzunca dualarımızı ediyoruz. Zemzem suyumuzu alıp kana kana içiyoruz. Biraz dinlendikten sonra Safa ile Merve Tepesi’ne say yapmaya çıkıyoruz. Burada say yaparken Hacer Anne’mizi düşünüyoruz her adımda. Issız, sessiz bir çölde yapayalnız bir kadınının bebeğini doyurabilmek için yemek ararken iki dağ arasında nasıl koştuğunu hissetmeye, anlamaya çalışıyoruz. Allah’a olan teslimiyetini ve duruşunu düşünüp tefekkür ederek yürüyoruz. Yaşlı teyzelerin, amcaların aşkla yürümelerine şahit oluyoruz. Sayımızı tamamlayıp yine kafile hâlinde otelimize dönüyoruz. Saçlarımızdan bir tutam kesip ihramdan çıkıyoruz. Özellikle genç erkeklerden başta ikizim olmak üzere özenle tarayıp uzatmış oldukları saçlarını orda sırf Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin sünneti diye nefislerini ezip kazıtmalarını takdir ediyorum.

Fatma Bayat / ElifElif “Müslüman Kadının Şahsiyeti” Kış Sayısı (2015-1436)

Elifelif İrt: (0212) 616 49 17 – 0542 482 56 76

Categories:

Comments are closed