SORU: Hocam, evleneceğim kişi ‘zina ettiğini’ itiraf etti ve bundan pişmanlık duyduğunu söyledi. Ben çok düzgün bir ailede yetiştim. Annem hoca, babam ilahiyatçı. Başıma böyle bir şey geldi.

 

Ben bu kıza aşığım ve onu düzeltebileceğime inanıyorum. Ama daha önce zina yapan kadınla evlenilip evlenilemeyeceği hakkında birçok fetva okudum belli belirsiz, hükmü nedir; mekruh mu, haram mı ya da mübah mı? Nur suresindeki ayetleri okudum ama anlayamadım. Anneme babama da soramıyorum…

 

Hayatımda hiç utanmadığım kadar utandım, boynum bükülmediği kadar büküldü. İnsanların yüzüne bakamıyorum. O insanı öylece kenara atmak da istemiyorum çünkü ben bırakırsam yine benzeri bir hayata devam edecek. Ne yapmalıyım?
CEVAP:  Zina etmiş bir kadınla evlenmenin fıkhi hükmünü soruyorsanız, evlenilebilir. Ancak, şimdi ona acıyorken ileride siz acınacak hale gelebilirsiniz.

 

Dikkat edin, duygusal olmayın. Evet, tevbesi mümkündür, etmiştir de. Ama siz bunu ne kadar ölçtünüz, ya da o tevbesinde ne kadar direnebilecek? İyi düşünün, acınacak hale gelmeyin. Allah’a emanet olun.

Comments are closed