OLYMPUS DIGITAL CAMERASORU: Esselamu aleykum. Hocam, ben sizi X vakfından bir arkadaşım vesilesiyle tanıdım. Pek bir bahtiyar oldum sizi tanımakla elhamdülillah. Sizin gibi sünnete sarılan hocaların varlığı, şükrümüzü artırıyor. Benim sorum biraz özel mi olacak bilemiyorum, inşallah gereksiz yere vaktinizi harcamış olmam.Hocam, ben geleneksel çevrede yetişmiş, ilim konusunda noksan, dinin bazı farzları yerine getirmekten ibaret olduğu zannına sahip insanlar arasında yetiştim. İlmin gerekliliğine çok geç vakıf oldum.İsterdim ki ilim yönünden benden daha üstün bir eşim olsun ama Rabbim bana, ahlak yönünden benden üstün, benimle aynı ortamda yetişmiş dayımın oğlunu nasip etti. Nişanlılık döneminde biraz zorlandım; nişanlım ilim noktasında sadece duyduklarıyla yetinen, farklı bir bakış açısına sahip olmayan biri.

Ben, hem aile desteği görememekten hem de köy imkansızlıklarından ötürü ilmi açıdan kısır kaldım, bu yüzden eşimin bu anlamda beni desteklemesini istiyorum. Şu an devam eden Arapça eğitimim var, evlilik dolayısıyla askıya alınmasından korkuyorum. Lafı çok uzattım, hakkınızı helal edin. Sorum aslında şu: yeni bir hayat kuruyorum. Öyle bir evlilik olsun ki; o evde Kur’an’ı yaşayan, ayaklı Kur’an olan hafızlar yetişsin. Bunun için her iki tarafta bilinçli olmalı. Evliliğe dair uygulayacağım bir program önermenizi rica ediyorum; nişanlımla beraber okumalardan tutun, evde beraber bir sünneti yaşatmaya kadar ama evlendikten sonra evin erkeğine bunları en doğru şekilde nasıl gösterebilirim? Ne yapmam gerekiyor, nasıl bir aile düzeni kurmalıyım ki benim evimde Allah’ın istediği, bizim istediklerimizin önüne geçsin?

Nişanlım benle nişanlanmadan önce, namazlarını aksatıyordu, elhamdülillah namazlarını aksatmıyor artık. Hayatında hiç kitap okumamıştı ki okumayı sevmediği için zaten tahsili de yok, ben ona bir kaç kitap verdim okudu, okumam demedi elhamdülillah. Bunlar beni mutlu ediyor ama bir de çevre hala aynı yerinde duruyor, ben becerememekten korkuyorum ve çevre onun için etkileyici bir faktör. Nasıl çevremdeki ailelerden daha farklı bir aile yuvası kurabilirim? Önce hatırınıza gelirse Dua, sonra vaktiniz olursa cevap bekliyorum selametle…
CEVAP: Selamünaleyküm. Sakın kendinizi bu imtihanın teki zannetmeyesiniz. Herkes bir çeşit imtihan oluyor, sizinki böyle rastlamış. Yılmadan usanmadan kazanmaya çalışacaksınız. Sürekli kış hesabı yapın, bahar olursa şükredersiniz. Sıkıntılar gelirken dağ gibi gelir giderken çakıl çakıl gider. Mü’min ise dağları yüklenmeye hazır yürek sahibi insan demektir. Eş adayınızla ikna etme, ikna edilmeyi bekleme üslubunu izleyin. Kesin görüşlerle yola çıkmayın.Evlilik ayrıntılarınız ilerledikçe istişareler yapmaya devam edin.Allah yardımcınız olsun. Dualar ederiz size.  

Comments are closed